HomeSociale

Rama uron Festën e Kurban Bajramit

Kryeministri Edi Rama ka filluar sot ditën duke uruar besimtarët myslimanë Festën e Kurban Bajramit.

Në Shqipëri kësaj here Kurban Bajrami mund të falet nëpër xhami por sipas protokolleve të COVID-19 kurse ceremonia qendrore zhvillohet në xhaminë e Kokonozit te Pazari i Ri në Tiranë.

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka uruar sot të gjithë besimtarët për festën e Kurban Bajramit, përmes një mesazhi në ‘Facebook’.

MESAZHI I BALLËS

Mbarë njerëzimi sot kujton bindjen e Profetit Ibrahim ndaj Zotit. Festa e Sakrificës këtë vit merr një kuptim të veçantë kur të gjithëve na duhet të sakrifikojmë në jetën tonë të përditshme, për tu mbrojtur dhe për të këputur zinxhirin e infektimit prej armikut të padukshëm.
Le të lutemi për jetët e humbura, si dhe për ata që po luftojnë me Covid 19. Të shprehim mirënjohje për ata që janë në krye të detyrës. Kush nuk e ka kuptuar që kjo është një luftë, të zgjohet sot!
Le ta mësojmë thelbin themelor të sakrificës dhe ta festojmë këtë Bajram duke sakrifikuar egot tona!
Në këtë Kurban Bajram 2020, Zoti ju bekoftë me shëndet dhe lumturi.


TË NGJASHME