HomeLajmi i Fundit

Raporti/ 100 të vdekur përfshirë 26 fëmijë në 10 ditët e fundit në Siri

Më shumë se 100 persona, përfshirë 26 fëmijë, kanë vdekur në sulmet ajrore në spitale, shkolla, tregje dhe furra buke në Siri veri-perëndimore gjatë 10 ditëve të fundit, thotë një zyrtar i lartë i OKB.

Shefi i të drejtave të njeriut, Michelle Bachelet fajësoi rebelët për sulmet në zonat e mbajtura mbi qeverinë dhe aleatët e saj.

Por sulmet u ndeshën me “indiferencë të dukshme ndërkombëtare”, tha ajo.

Të dyja palët si Siria dhe aleati i saj Rusia kanë mohuar se synojnë civilët rebelë në sulmet ajrore në rajonin Idlib. Sipas tyre sulmet bëhen kundër terroristëve.