HomePolitikë

Raporti i OSBE për zgjedhjet, ja mendimi i Shehut

tritan-shehu

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu përmes një reagimi, është shprehet se Edi Rama po vepron si struci në lidhje me raportin e OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 30 qershorit.

Shehu thotë se Rama dëshiron që ta kanalizojë çështjen dhe hiqet sikur problemi qëndron vetëm tek reforma zgjedhore, kur në fakt në raport theksoheshin shumë problematike në vendin tonë.

Postimi i Tritan Shehut:

Rama sot si struci ndaj raportit OSBE\ODHIR!

Kryeministri kerkoi te anashkaloje thelbin politik e kushtetues te problemeve, duke e interpretuar ate raport vetem teknikisht e perpjekur qe problemet t’i semplifikoje si thjesht te lidhura me reformen zgjedhore.

Absolutisht nuk eshte keshtu,  ai u perpoq vecse t’i vendose nje “gjethe fiku”  realitetit tone tragjik!

Thelbi eshte qe “votimet” e 30 Qershorit ishin antikushtetuese, asgjesuese per “voten e lire”, nje thellim i Grushtit te Shtetit, qe po kercenon rende lirite e po na cuar ne autokraci.

Kjo lexohet qarte apo “midis rreshtave” ne ate Raport, kjo eshte e lidhur me shkaterrimin e balancave midis pushteteve, mos ekzistencen e Gjykates Kushtetuese e te Larte, me nje Parlament me 42 “pupace”, shkaterrimin e pushtetit lokal, “kapjen” e institucioneve,  kontrollin e tyre nga krimi, vasalitetin e shtetit nga Lindja, etj, qe deformojne me tej demokracine  tone tashme drejt gremines e na largojne per dite nga Familja jone Perendimore.

Pra qartesisht ceshtjet ketu mund te permiresohen vetem me rivendosjen e “votes se lire”, gje qe kerkon ndryshime shume me te medha e te thella se sa vete “reforma zgjedhore”, mbas te ciles kerkon te fshihet Kryeminisri, te cilat mund te imponohen vecse nga nje levizje mbare popullore goditese.


TË NGJASHME