HomeSociale

Rekord botëror, një zvicerian konsumon 8.8 kg çokollatë në vit

Zvicra mban rekordin botëror vjetor për konsumimin e çokollatave.

Nga të dhënat e publikuara nga kompania e  ëmbëlsirave Lindit. Sipas saj një person në Zvicër konsumon së paku 8.8 kilogram çokollatë në vit.  Vendi është i njohur për industrinë e tij të shkëlqyeshme të çokollatave të markës “Toblerone “.

Austria dhe Gjermania janë shtetet pasuese pas Zvicrës, respektivisht Austria 8.1 % ndërsa Gjermania 7.9 kilogramë të konsumimit vjetor për person të çokollatave. Në këtë listë habisin dy gjigantët aziatik, Japonia dhe Kina të cilat renditen në vend të fundit. Epo aziatikët kanë dominuar një tjetër treg, atë të teknologjisë.


TË NGJASHME