HomeSport

Renditja e FIFA/ Shqipëria humbet pozicion, Kosova vazhdon ngjitjen

Para pak, FIFA ka publikuar renditjen e përfaqësueseve kombëtare dhe ajo çfarë vihet re është se ekipi ynë kombëtar, Shqipëria ka humbur një vend në renditje.

Humbja ndaj Turqisë në eleminatoret e “Euro 2020”, duket se ka ndikuar fuqishëm në humbjen e vendit në renditje. Tanimë Shqipëria ndodhet në vendin e 65 me 1367 pikë.

albania

Nga ana tjetër, pëërfaqësuesja e Kosovës, po njeh vetëm rritje dhe së fundmi është ngjitur me 5 pozicione në renditje. Fitorja ndaj Malit të Zi e ka ndihmuar shumë kombëtaren kosovare, e cila tani gjendet në vendin e 114-të.

kosova

Ndërkaq renditjen e udhëheq Belgjika. Franca dhe Brazili mbajnë vendin e dytë dhe të tretë përkatësisht, ndërsa Anglia vjen e katërta.

vendet e para

TË NGJASHME