Lajme Politikë Rajon

Sassoil viziton sot Maqedoninë e Veriut

Presidenti i ri i Parlamentit Evropian, David Sassoli, sot do të qëndrojë në Maqedoninë e Veriut, e cila është vizita e parë e tij zyrtare jashtë Bashkimit Evropian.

Sasoli fillimisht do të takohet me presidentin e shtetit, Stevo Pendarovski, pastaj me kryeparlamentarin Talat Xhaferi, si dhe me kryeministrin Zoran Zaev.

Po ashtu, ai do të ketë takim edhe me kryetarët e partive politike. Njëkohësisht, pritet të mbajë fjalimin edhe në Parlamentin e Maqedonisë së Veriut.

Në kuadër të kësaj vizite, Sassoli do të bëjë hapjen e Europe House, në hapësirat e Delegacionit të Bashkimit Evropian, dhe do t’i bashkëngjitet debatit të ambasadorit Samuel Zbogar dhe nxënësve nga shkollat e mesme me temë “Vizioni i të rinjve për BE”.

Në debatin me kryetarin e Parlamentit të Evropës, Sasolli do të marrin pjesë nxënës nga Berova, Qendra Zhupa, Demir Hisari, Kavadari, Koçani, Shkupi, Struga, Strumica, Tetova, Valandova dhe Vinica.

Related posts

Itali, arrestohen 17 shqiptarë

Klaudia gotanews

Lajme të këqija për Real Madrid. Vinicius lë fushën me lot

Christian news

Arrestohet 41-vjeçari në Cërrik, dhunoi kunatën

Mila
Na Kontaktoni!