HomeLifestyle

Seriali horror që po ‘thyen’ Netflix lë pas edhe sensacionin “Squid Games”

Filmi hòrror koreano-jugor “Hellbound” ka kryesuar renditjen e shfaqjeve televizive të njohura në botë një ditë pas publikimit të tij.

Sipas të dhënave të firmës analitike të transmetimit FlixPatrol, origjinali i Netflix në gjuhën koreane u bë programi televiziv më i ndjekur në platformën e transmetimit të shtunën, vetëm një ditë pas premierës së tij globale.

‘Hellbound’ renditet në vendin e parë në listën e shfaqjeve më të shikuara në 24 vende, duke përfshirë Korenë e Jugut, Belgjikën dhe Meksikën, ndërsa në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada ai renditet i treti.

Ky serial arrit të zbrisë në vendin e dytë sensacionin global ‘Squid Game’, gjithashtu një serial origjinal në gjuhën koreane, i cili ka ruajtur prej kohësh vendin e parë.

I shkruar dhe drejtuar nga Yeon Sang-ho i famës “Train to Busan” (2016), “Hellbound” përshkruan trazirat sociale dhe përplásjet pas një sërë fenomenesh të pashpjegueshme të mbinatyrshme.

Ai bazohet në një film vizatimor të animuar që titullohet “Férri”, shkruar dhe vizatuar nga Yeon, i cili ka marrë një vlerësim të gjerë që nga publikimi i tij në vitin 2019./ GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME