HomeShëndeti

Sezoni i tij! 6 arsye pse duhet ta konsumoni kungullin

Fruti i këtyre bimëve të mëdha i përkasin Cucurbitaceae, ose familjes së kastravecëve. Të quajtur gjithashtu dhe kunguj sheqeri, ngjyra është portokalli e ndezur, me seksione të ndara të ngjeshura që rriten afer terrenit të tokës.

Kungulli është ushqimi më i pasur me vlera ushqyese dhe më i miri i sezonit të vjeshtës, dhe mund të shijohet në mënyra të ndryshme. Tuli i saj, farat dhe vaji janë të gjitha të mira për shëndetin. Këto janë një burim i shkëlqyer i vitaminave, mineraleve, proteinave, acideve yndyrore omega-3.

Dy ekspertë të ushqyerjes kanë zbuluar disa nga arsyet përse duhet ta konsumojmë kungullin sa më shumë:

1.Forcon sistemin imunitar: Falë vitaminës A dhe C, kungulli mund të jetë një mënyrë e mirë për të luftuar viruset e dimrit. Të dyja këto lëndë ushqyese janë të rëndësishme për forcimin e sistemit imunitar.

2.Mban zemrën të shëndetshme: Antioksiduesit tek kungulli mund të kenë një efekt mbrojtës në të gjithë trupin, përfshirë edhe zemrën dhe enët e gjakut. Të pasur me fibra, si mishi ashtu edhe farat e kungullit ndihmojnë për mbajtjen nën kontroll të niveleve të kolesterolit, thonë ekspertët. Ndërsa një studim i mëparshëm ka zbuluar se dieta e pasur me fibra mund të ndihmojë në uljen e tensionit të gjakut, duke parandaluar kështu sëmundjet e zemrës.

3.I pasur me antioksidues natyral: Vaji i farave të kungullit përmban nivele të larta të antioksiduesve natyral dhe acideve yndyrore të pangopura. Ai është sidomos i pasur me një formë të vitaminës E, e quajtur gamma-tocopherol, që është i antioksidues i fuqishëm. Studime të mëparshme kanë treguar se ky përbërës mund të ulë inflamacionin dhe ofron mbrojtje kundër llojeve të ndryshme të kancerit. Shkencëtarët kanë zbuluar gjithashtu se ai aktivizon gjenet që parandalojnë sëmundjen e Alzhaimerit.

4.Është i mirë për lëkurën: Kungulli, bashkë me perime si karota, kungulli, patatet e ëmbla, përmbajnë nivele të larta të beta koretenes dhe karotenoidit, që janë përgjegjës për ngjyrën portokalli. Beta karotene konvertohet në vitaminë A brenda trupit, që është një nga lëndët ushqyese më të rëndësishme për lëkurën, e ndihmon t’u rezistojë dëmtimeve dhe lejon të shërohet shpejt. Ky përbërës funksion gjithashtu si antioksidues pasi pengon dëmtimin e qelizave nga radikalet e lira, që mund të çojnë në plakje.

5.Përmirëson shikimin: Kemi dëgjuar mitin se konsumimi i karotave ju ndihmon të shihni në errësirë por, a vlen e njëjta gjë edhe për kungullin? Kungulli është i pasur me beta karotene, që trupi e konverton në vitaminë A dhe më pas e zbërthen në retinol. Duke u siguruar syve retinol, parandalohet sëmundja degjenerative e syve. Kështu përmirësohet shëndeti i syve dhe ngadalësohet rënia e funksionit retina që mund të shkaktojë verbim. “Një racion me kungull është një mënyrë e lehtë dhe e shijshme për të marrë sasinë e rekomanduar të vitaminës A në ditë.

6.Rënie në peshë: Kungulli përmban shumë pak kalori dhe karbohidrate, prandaj nuk ka asnjë arsye përse nuk duhet ta përfshini në dietën ushqimore. Ai ka edhe një shije shumë të mirë, ngjashëm me patatet e ëmbla, prandaj mund ta konsumoni nëse po përpiqeni të bini në peshë. Kjo perime ju mban gjithashtu të ngopur për një kohë të gjatë, kështu nuk do të keni dëshirë për të ngrënë ëmbëlsira. “Kungulli përmban edhe shumë fibra, rreth 3 gramë për një racion, prandaj ju mbajnë të ngopur të gjatë për një kohë të gjatë”, thotë dietologia Cassandra Barns.


TË NGJASHME