HomeLajmi i Fundit

Sfida e TikTok i rrezíkon jetën djalit 9-vjeçar! Gëlltit një grusht me magnetë të vegjël dhe përfundon në spítal

Sfidat të cilat qarkullojnë në internet gjithmonë kanë qënë të rrezíkshme dhe për këtë mund të kujtojmë “Balenën Blu” një sfidë e cila bëri shumë bujë disa vitew më parë.

Por së fundmi një tjetër sfidë e përhapur në rrjetin social “Facebook” ka qënë duke rrezíkuar jetën e një vogëlushi 9-vjeçar. Jack McGeoch është 9-vjeçari i cili për pak sa nuk ndërroi jetë pasi gëlltiti disa magnetë të vegjël, në kuad1%r të kësaj sfide. Nëna e tij Carolann tregoi se gjithçka u zbulua vetëm pasi atij iu bë një skanim me ultratinguj, pasi të vjedhat dhe dhímbjet e barkut të djalit deri në atë moment ishin të pashpjegueshme.

Vogëlushi iu nënshtrua menjëherë një ndërhyrjeje kirurgjikale pasi ishte në rrezík vdekje, pasi ndikimi i magnetëve është shkatërrues pasi ngjiten së bashku përmes murit të zorrëve.

Nuk dihet ende se çfarë është kjo sfidë që po ndiqte 9-vjeçari, por aktualisht po qarkullon një trend në Tik Tok ku adoleshentët vënë magneta në gojën e tyre duke krijuar kështu iluzionin e shpimit të gjuhës dhe buzëve.

Nëna e tij tregon operacioni ishte i vështirë, pasi mjekët u detyruan t’i hiqnin djalit një pjesë e zorrës, apendisitit si dhe magnetët. Ai ende nuk ngrihet në këmbë dhe mund të kosumojë vetëm lëngje. se pas operacionit atij iu hoq një pjesë e zorrës, apendiksi dhe të gjithë magnetët dhe tani konsumon vetëm lëngje por nuk mund të ecë pa ndihmë.

Ka video në mediat sociale që inkurajojnë fëmijët të bëjnë truke me këto magnetë, por ajo që videot nuk përmendin është se në fund ata magnet të vegjël të vegjël mund të vrasin. Shumë lehtë. Jeta e Jack ka ndryshuar përgjithmonë, le t’i ndalojmë të tjerët që të kalojnë të njëjtën gjë.

Në maj, Ellis Tripp, 11 vjeç, u dërgua me urgjencë në spital pasi u ankua për dhimbje stomaku, para se kirurgët të bënin ‘zbulimin e tmerrshëm’ se topat magnetikë ishin brenda zorrëve dhe zorrëve të tij. Ndërsa Faye Elizabeth, nga Rainhill, më parë zbuloi se vajzës së saj 13-vjeçare i duhej të hiqte apendiksin dhe një pjesë të zorrëve të saj pasi kopjoi një video duke rikrijuar një shpim të gjuhës që ajo pa në TikTok. Kirurgët hoqën 15 rruaza magnetike nga organet e brendshme të vajzës së re.


TË NGJASHME