HomeSport

Sfida e Unai Emery për transformimin e Arsenal

Në pranverën e vitit të kaluar, kur Unai Emery filloi të përballet me sfidën e madhe për të marrë në dorë drejtimin e Arsenalit nga Arsene Wenger për ta çuar në një rrugë të re, ai e gjeti veten duke menduar për një frazë që kishte dëgjuar shumë vite më parë nga një menaxher i rëndësishëm spanjoll me emrin Javier Irureta: “Kur diçka ndryshon, bëhet në mënyrë që të ndryshojë diçka”.

Tetë muaj më vonë, dhe në një sallë takimi në katin e parë në selinë e Londrës në Colney të Arsenalit, ai po shpjegon se si ai është përpjekur të zbatojë këtë mençuri që nga emërimi i tij. Thotë Emery për Sky Sports.

“Kur një klub ndryshon menaxher, kjo është për shkak se ata duan diçka të re,”
“Sfida është identifikimi i gjërave të mira, gjërat që duhet të ruani, por edhe gjërat që duhet të ndryshoni dhe përmirësoni. Këtu, natyrisht, ka pasur shumë gjëra për të ndryshuar dhe përmirësuar”.
Ka thënë Emery.

Proçesi është në vazhdim e sipër. Emery ka rishikuar qasjen e Arsenalit ndaj trajnimit dhe përgatitjes. Ai është fokusuar më shumë në intensitetin fizik dhe me një angazhim për të luajtur nga mbrapa. Kanë qënë 22 loja pa u mposhtur, rekord ky për këtë dekadë, madje edhe një fitore 4-2 ndaj rivalëve të veriut të Londrës, Tottenham.

Por kohët e fundit, optimizmi është zbutur nga zhgënjimi. Tabela e Premier Ligës tregon Arsenalin në vend të pestë, gjashtë pikë larg nga katërshja e parë. Mbrojtja e tyre duket e ndjeshme si kurrë më parë. Humbja e fundit 5-1 ndaj Liverpool i kujtonte vitet e fundit të Wengerit. Të shtunë 1-0 kundër West Ham ishte një tjetër goditje e rëndë gjithashtu ka edhe pasiguri jashtë fushës, me kreun e rekrutimit Sven Mislintat.

“Ne e dinim se do të kishte vështirësi në këtë proces”
“Fatkeqësisht, Arsenal nuk është ende aty ku duhet të jetë. Nuk ka pasur ndreqje të menjëhershme për çështjet që kanë dëmtuar Arsenalin edhe në vitet e mëparshme nën Wenger”.
“Përshtatja e klubit dhe e skuadrës po ecën në mënyrë pozitive, përsa i përket hyrjes në Ligën e Kampionëve dhe përfundimit të kampionatit në katërshen e parë, e cila është objektivi ynë kryesor”.

“Është  e vërtetë që nuk jemi atje tani. është shumë e lartë. Por së pari, besoj se kemi kohë për të arritur këtë sezon dhe së dyti, e dinim se do të kishte vështirësi në këtë proces. Gjëja më e rëndësishme është të jemi të vetëdijshëm se do të vijnë vështirësitë dhe në atë moment të arrijmë ti bëjmë ballë”
“Ideja është që Arsenali të kthehet aty ku klubi meriton të jetë, por I duhet pak kohë”.
Ka theksuar Unai Emery

Ai këmbëngul se kultura në Angli është unike dhe se duhet durim. Ai ka vënë në dukje se si Ëenger iu dha licenca për të transformuar Arsenalin në gjysmën e parë të shkëlqyeshëm të mandatit të tij. Ai gjithashtu ka parë se si Jurgen Klopp dhe Pep Guardiola kanë ndërtuar Liverpool dhe Manchester City pas fillimit të vështirë.

“Pas përvojave të mia në Spanjë, në Rusi dhe në Francë, besoj se këtu, njerëzit e shohin futbollin në një mënyrë masive”, thotë Emery.
“Sikurse ekipet janë më konkurruese dhe më të ashpra, besoj se tifozët ndjejnë futbollin nga zemra. Çështja nëse fitoni, humbni ose tërheqni është shumë e rëndësishme, por gjithmonë ka një respekt ndaj futbollit përtej rezultatit”.
“Si menaxher, gjithmonë e kam vënë veten nën presionin e domosdoshmërisë për të fituar. Siçe dime fitorja do t’ju lejojë ose të vazhdoni atë që po bëni, ose të gjeni një projekt tjetër dhe ju e dini se nëse humbni, projekti do të largohet nga ju”.
“Në Arsenal, është hera e parë që ndjej se kam mbështetjen për të ndërtuar diçka nga fundi për të arritur aty ku duam të arrijmë. Kjo na lejon të punojmë më shumë për një kohë të gjatë”.


TË NGJASHME