HomeShowbiz

Shakira akuzohèt për evazion fiskal, nuk ka paguar 14.5 milionë euro

Ylli kolumbian i popit Shakira akuzohet për evazion fiskal prej 14.5 milionë eurosh në Spanjë, pasi një gjykatës ka vendosur në një gjykátë pranë Barcelonës. Ka “prova të mjaftueshme” për të mbajtur një gjýq me pretendimin e evazionit fiskal të Shakirës për vitet 2012, 2013 dhe 2014, tha gjýqtari hetues në një vendim, të cilin CNN ka marrë.

Gjýkatësi Marco Jesus Juberias shkroi se Shakira jetoi më shumë se 200 ditë në Spanjë në secilën prej atyre tre viteve, duke e bërë atë të detyrueshme për të paguar taksat në vend. Juberias tha se në hètimet e deritanishme agjencia tatimore e Spanjës dhe avokatët e Shakira -s kanë dèbatuar mbi kuptimin e “vendbanimit kryesor”.

Raportet e mediave spanjolle thanë se ekipi i Shakirës argumentoi se vendbanimi i saj kryesor ishte në Bahamas. Por mediat vendase thanë gjithashtu se ajo ka një shtëpi në zonën e Barcelonës, me partnerin e saj, mbrojtësin e futbollit FC Barcelona, ??Gerard Pique, me të cilin ajo ka edhe dy fëmijë.

Gerard Pique i FC Barcelona dhe Shakira pozojnë me trofeun pasi FC Barcelona fitoi ndeshjen finale të Kupës së Mbretit kundër Athletic Club në Camp Nou më 30 maj 2015 në Barcelonë, Spanjë.

Gjýqtari, në gjýkatën në Esplugues de Llobregat, shkroi se Shakira dhe një këshilltare financiare, e emëruar gjithashtu në vendim, përdorën një sërë kompanish jashtë vendit për t’u përpjekur për të fshehur burimet e të ardhurave të saj gjatë atyre viteve.

Duke reaguar ndaj vendimit, përfaqësuesit e këngëtares i thanë CNN në një deklaratë të enjten: “Ky është një hap i pritshëm në këtë proces. Ekipi ligjor ruan besimin dhe bashkëpunimin e tij me drèjtësinë dhe nuk do të ofrojë asnjë koment të mëtejshëm për këtë çështje.”

Vendimi ishte i datës 20 korrik dhe gjýqtari u dha palëve në çështje 10 ditë pune për të paraqitur argumente shtesë, përfshirë këtu për të argumentuar për pezullimin e çështjes. Kodi spanjoll i taksave thotë se kushdo që banon në Spanjë për të paktën gjashtë muaj dhe një ditë – ose 183 ditë – në një vit të caktuar është i detyruar të paguajë taksa në Spanjë, i tha të enjten këshilltari i taksave të Madridit, Beatriz Garcia.


TË NGJASHME