HomeShëndeti

SHBA akuzon Kinën se gënjeu për numrin e të vdekurve nga koronavirusi


Kina është përpjekur të mbulojë shtrirjen e shpërthimit të koronavirusit në vendin e saj, kanë pohuar zyrtarët amerikanë.

Republika e Popullit është akuzuar për gënjeshtra për numrin e qytetarëve të vrarë nga virusi dhe numri i përgjithshëm i infeksioneve.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se një raport i klasifikuar i Shtëpisë së Bardhë për këtë çështje ka konkluduar se shifrat zyrtare të Kinës janë false. Autoritetet kineze thonë se numri i të vdekurve në epiqendrën e shpërthimit të Wuhan ishte pak më shumë se 3,000, por vendasit kanë thënë se numri është afër 42,000.

Ndërsa mijëra njoftime vdekjesh po nxirren çdo ditë nga shtëpitë e varrimit nëpër qytet, gjithnjë e më shumë njerëz po shprehin dyshime për shifrat e Pekinit. Zyrtarët amerikanë që kërkuan të mos identifikoheshin, thanë se burimet e inteligjencës besojnë se raportimi i Kinës për shpërthimin ka qenë “qëllimisht jo i plotë”, raporton Bloomberg.

This image has an empty alt attribute; its file name is PRI_147969930.jpg
Stafi i sigurisë së aeroportit i veshur me kostume mbrojtëse kontrollon pasagjerët në aeroportin ndërkombëtar Shanghai Pudong të Dielën (Fotografia: Getty Images)

Pekini mendohet se ka ndryshuar metodologjinë e tij të përdorur për numërimin e rasteve disa herë. Regjimi kishte përjashtuar njerëzit që nuk tregojnë simptoma, edhe pse mjekët thonë se kjo është mjaft e zakonshme.

Zyrtarët kinezë kanë raportuar më shumë se 80,000 raste të virusit dhe rreth 3,300 vdekje, kryesisht në Wuhan, Provinca Hubei.

Autoritetet filluan të lehtësojnë kufizimet në qytet muajin e kaluar pasi nuk regjistruan diagnoza të reja për disa ditë rresht. Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo i ka bërë thirrje Kinës që të jetë më transparente në shifrat e saj dhe i ka akuzuar ata publikisht për mbajtjen e informacioneve të cilat mund të jenë vendimtare në ndalimin e përhapjes së Covid-19 diku tjetër në botë.

Në një konferencë për shtyp ai tha: ‘Unë do të nxisja çdo komb: Bëni më të mirën për të mbledhur të dhënat. Bëni më të mirën për ta shkëmbyer atë informacion. Ne po e bëjmë këtë.’

©Tatani/GotaNews


TË NGJASHME