HomeSociale

Shifra tragjike, kryeministri Conte paraqet masat e reja për frenimin e koronavirusit

Teksa shifra të frikshme shënohen nga koronavirusi në Itali, kryministri i vendit Giuseppe Conte, paralajmëroi mbyllje totale të të gjitha aktiviteteve, përveç atyre që nuk janë rreptësisht të domosdoshme. për të garantuar mallra dhe shërbime. Vetëm ditën e djeshme, në Itali u shënua një bilanc tragjik pre 793 viktimash nga COVID-19.

“Është kriza më e madhe që prej luftës së dytë botërore”, u shpreh kryeministri italian teksa edhe numri i të prekurve nga koronavirusi, arriti në 42.681. Kryeministri Conte, siguroi të gjithë qytetarët se të gjitha supermarketet, famracitëapo dyqanet ushqimore do të vazhdojnë të jenë të hapura, në mënyrë që çdokush të ketë mundësinë të plotësojë nevojat themeltare.

Conte e cilësoi këtë vendim të vështirë, por të domosdoshëm, ndërkohë që ishte përshkallëzimi tragjik i situatës që detyroi qeverinë për të marrë këto masa drastike.Mbyllet çdo gjw nw Itali, kryeministri Conte merr masa drastik


TË NGJASHME