HomeLifestyle

Shijoni një hot dog, sot më 22 korrik

Ja ku jemi sërish në këtë 22 korrik për të rikujtuar ngjarjet më të rëndësishme të kësaj dite.

Dita kombëtare e hot dog-ut!

Dita kombëtare e hot dog-ut festohet çdo 22 korrik. Hot dog-u është një panine me salçiçe e për pak shije i shtoni mustardë edhe ketchup.

Ndërsa shumë prej nesh i preferojnë ato të pjekura në skarë ose të pjekura mbi zjarr, ne gjithashtu i ziejmë, tiganisim dhe i gatuajmë ato. Lista e produkteve që përdoren nëpër hot dog-e janë të shumta duke filluar nga ketchupi, mustardë ose me qepë, majonezë, djathë, proshutë, djegës dhe lakër turshi, lista vazhdon të rritet. Të rriturit dhe fëmijët njësoj i duan ato.

Ndaj sot shijoni një hot dog me familjarët ose shoqerin tuaj.

NATIONAL HOT DOG DAY - July 22, 2020 | National Today

Dita kombëtare e karameleve Penuche!

Gjithashtu më 22 korrik kujtohet edhe dita e karameleve penuche. Këto ëmbëlsira të vogla bëhen nga sheqer kafe, gjalpë, vanilje dhe qumësht. Por për ti bërë akoma e më të shijshme ju mund ti shtoni arra. Sidoqoftë, nëse preferoni versionin më të butë, arrat janë gjithmonë thjesht opsionale.

Gatuajeni përzierjen e sheqerit në një tigan të rëndë. Të bësh karamele të mirë nuk është e lehtë. Pavarësisht se çfarë recete përdorni, duhet ta trazoni8 vazhdimisht edhe ti masni temperaturën herë pas here.

Nëse i gatuani ato vet ne shtëpi i ndani edhe me miqët tuaj për të festuar këtë ditë.

Today in History National Penuche Fudge Day is celebrated on 22nd July

Ndaj sot shijoni një hot dog të nxehtë e për ëmbëlsirë disa karamele penuche.


TË NGJASHME