HomeLajmi i Fundit

Shkatërrohet organizata me shqiptarë/ Kapen “thasë” me euro e mbi 400 kg marijuanë

Një grup shqiptarësh dhe polakësh u arrestuan nga policia spanjolle nën akuzën e kontrabandës së marijuanës, e depozituar në Águilas dhe më pas shpërndahej në Evropën Veriore dhe në Itali.

Policia Nacionale kanë çmontuar me sukses organizatën me qendër në Torremolinos, në provincën Málaga.

Nga atje, marijuana shpërndahej në vendet e tjera të BE-së, përfshirë Poloninë, Gjermaninë dhe Italinë.

Drogat e blera nga grupi u ruajtën në një pronë dhe më pas transportohej me kamionë me qira, drejtuar nga anëtarët e bandës, për në destinacionin përfundimtar.

Gjatë hetimeve për operacionin, një kamion me 94.5 kilogram marijuanë u kap në korrik, pas të cilës u bënë gjashtë arrestime bënë gjashtë arrestime në Málaga dhe Almería, dhe pastaj më 17 tetor një automjet tjetër që përmbante më shumë marijuanë në provincën e Alicante dhe shoferi i arrestuar. Ishte ky arrestim që çoi më pas konfiskimin e bazës së drogës, ku u kapën 271 kilogramë marijuanë.

Në total operacioni rezultoi në konfiskimin e 436 kilogramëve marijuanë dhe 246.510 euro para të gatshme.

Në pranga përfunduan 11 persona të moshës midis 34 dhe 50 me kombësi shqiptare, italiane dhe polake.

Njëri nga shqiptarët ishte në kërkim për nëntë vepra të mëparshme, ndërsa një bashkatdhetar ishte subjekt i një urdhri të ndalimit evropian lëshuar nga autoritetet në Itali.