HomeLajmi i Fundit

Shkatërrohet rrjeti i trafikimit të njerëzve/ Kapet anija me 69 shqiptar në drejtim të Britanisë

Gati 70 migrantë të paligjshëm u arrestuan në një operacion dramatik ndërsa ishin kontrabanduar në Britani me një anije peshkimi.

Anija erdhi ndërsa shefat e kufijve thyen një rrjet masiv të trafikut të njerëzve që po transferonte shqiptarët nga Belgjika në Mbretërinë e Bashkuar.

Inteligjenca e mbledhur nga Agjencia Kombëtare e Krimit bëri të mundur që peshkatari të përgjohej në Detin e Veriut në brigjet e Suffolk.

Anija ishte kapur nga dy oficerë të Forcave Kufitare të MB, HMC Searcher dhe HMC Vigilant, të martën vonë.

Ata gjetën 69 burra dhe gra shqiptarë të fshehur në peshkun e peshkarexhave dhe i arrestuan ata nën dyshimin e hyrjes së paligjshme në Mbretërinë e Bashkuar.

Tre anëtarë të ekuipazhit – një Letonez dhe dy Ukrainas – u arrestuan nën dyshimin për lehtësimin e imigracionit të paligjshëm.

Anija 101ft, Svanic, u shoqërua dje në Harwich, Essex, në orët e para. Besohej se kishte qenë duke shkuar në Lowestoft në Suffolk, një port kryesor i peshkarexhave, pasi u largua Ostend në Belgjikë më herët.

‘Anija po shkëputet. Këta njerëz do të kenë një sasi të madhe informacioni rreth njerëzve që trafikojnë banda, ‘tha një burim i Home Office.

Personat e arrestuar do të vlerësohen për të parë nëse ndonjë prej tyre mund të kthehet mbrapsht. Tani do të zhvillohet një hetim i plotë penal. ‘ Më shumë se 250 zyrtarë nga pesë agjenci të ndryshme morën pjesë në operacion.

Një helikopter nga Policia e Essex dhe avionët e Rojës Bregdetare siguruan mbështetje ajrore.

Arrestimet do të jenë një lajm i mirëpritur për Sekretarin e Brendshëm Priti Patel, i cili është nën presion për të siguruar një marrëveshje të re me Francën për të trajtuar kalimet e migrantëve në anije të vogla.

Trafikantët që veprojnë në Francën veriore i marrin secilit pasagjer mijëra paund.

Pesë anëtarë të një familje kurdo-iraniane u mbytën në brigjet franceze muajin e kaluar kur anija e tyre u përmbys.

Zonjusha Patel tha mbrëmë: ‘Operacioni i djeshëm ishte një fitore e madhe për inteligjencën dhe agjencitë tona të zbatimit të ligjit të cilët kanë ndalur një ndërmarrje serioze të paligjshme dhe kanë prerë një burim financimi për një bandë të organizuar kriminale.

“Ne jemi duke kthyer migrantët të cilët nuk kanë të drejtë të qëndrojnë në Mbretërinë e Bashkuar në vendet e sigurta me fluturime çdo javë dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi për ta bërë këtë rrugë të paqëndrueshme”- tha ajo.

Komandanti i kanalit klandestin të Kanalit të Brendshëm Dan O’Mahoney tha: ‘Agjencitë e zbatimit të ligjit në Mbretërinë e Bashkuar punuan së bashku me ritëm për të goditur një operacion serioz dhe të sofistikuar kriminal. Falë punës së koordinuar midis partnerëve tanë brenda dhe jashtë vendit, ne ishim në gjendje të siguronim shpejt anijen dhe një hetim penal tani është duke u zhvilluar.”

Nëndrejtori i hetimeve të NCA, Craig Naylor e përshkroi incidentin si një ‘përpjekje të rëndësishme për të shkelur kontrollet kufitare të Mbretërisë së Bashkuar’. Ai shtoi: ‘Hetimi ynë për këtë përpjekje vazhdon dhe unë do të doja të falënderoja partnerët tanë në Essex Police, Forca Kufitare dhe Zbatimi i Imigracionit për gjithçka që bënë dhe punën e tyre të vazhdueshme në mbështetje të hetimit tonë.

”Ne jemi të vendosur të bëjmë gjithçka që mundemi për të prishur dhe çmontuar rrjetet e kontrabandës së njerëzve dhe për t’i parandaluar ata nga shfrytëzimi i migrantëve për përfitim. Qëllimi ynë është të synojmë ata që shkaktojnë dëm, të mbrojmë ata që janë më të prekshëm ndërsa sigurojnë kufijtë e MB.”