HomeShëndeti

Shkencëtarët: Njerëzit mund të riprodhohen në Mars, sperma mbijeton deri në 200 vite atje

Njeriu do të jetë në gjendje për t’u riprodhuar edhe në planetin Mars kanë zbuluar së fundmi shkencëtarët.
Edhe pse më përpara dyshiohej se ADN-ja jonë do prishej nga rrezatimi dhe ekspozimi në hapësirë, kjo ndryshoi kur shkencëtarët mbajtën spermatozoidet e miut në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar për gjashtë vjet dhe u zbulua se ato ishin akoma “të shëndetshme”.

Tashmë sipas tyre spermatozoidët mund tw mbijetojnë në Mars deri në 200 vite.

Megjithatë mbetet në pikëpyetje se si njerëzit do të arrijnë të kryejnë marrëdhënie në mikro-gravitetin e Marsit.

BURIMI: DAILY MAIL | GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME