HomeLifestyle

Shpallen nominimet për çmimet “Oscar”: Ja pretendentët kryesorë

Sot janë shpallur sot nominimet për edicionin e 91-të të Akademisë së Çmimeve Oscar nga Teatri Samuel Goldwyn në Beverly Hills, Kaliforni.

Përfaqësuesit kryesorë për nominimet e këtij viti, që janë edhe pretendentë për kupën e artë janë: “A Star Is Born”, “Rhapsody Bohemian”, “Roma” e Alfredo Cuaron, “Favorite” nga Yorgos Lanthimos, “Vice” nga Adam McKay, “If Beale Street Could Talk”, nga Barry Jenkins dhe “Green Book”nga Peter Farrelly.

Kategoritë e aktrimit të këtij viti janë më pak të qarta, por Lady Gaga, Olivia Colman, Glenn Close dhe Emily Blunt janë nominuar në kategorinë e aktoreve më të mira kryesore së bashku me aktorët kryesorë të këtij viti Rami Malek, Christian Bale, Bradley Cooper dhe John David Washington.

Çmimet Oscar do të mbahen më 24 shkurt 2019.

Filmi më i mirë:

“Black Panther”

“BlacKkKlansman”

“Bohemian Rhapsody”

“The Favourite”

“Green Book”

“Roma”

“A Star Is Born”

“Vice”

Aktori më i mirë kryesor:

Christian Bale, “Vice”

Bradley Cooper, “A Star Is Born”

Willem Dafoe, “At Eternity’s Gate”

Rami Malek, “Bohemian Rhapsody”

Viggo Mortensen, “Green Book”

Aktorja më e mirë kryesore:

Yalitza Aparicio, “Roma”

Glenn Close, “The Wife”

Olivia Colman, “The Favourite”

Lady Gaga, “A Star Is Born”

Melissa McCarthy, “Can You Ever Forgive Me?”

Aktori dytësor më i mirë:

Mahershala Ali, “Green Book”

Adam Driver, “BlacKkKlansman”

Sam Elliott, “A Star Is Born”

Richard E. Grant, “Can You Ever Forgive Me?”

Sam Rockwell, “Vice”

Aktorja dytësore më e mirë:

Amy Adams, “Vice”

Marina de Tavira, “Roma”

Regina King, “If Beale Street Could Talk”

Emma Stone, “The Favourite”

Rachel Weisz, “The Favourite”

Regjisori më i mirë:

Spike Lee, “BlacKkKlansman”

Pawel Pawlikowski, “Cold War”

Yorgos Lanthimos, “The Favourite”

Alfonso Cuarón, “Roma”

Adam McKay, “Vice”

Filmi i animuar më i mirë:

“Incredibles 2,” Brad Bird

“Isle of Dogs,” Wes Anderson

“Mirai,” Mamoru Hosoda

“Ralph Breaks the Internet,” Rich Moore, Phil Johnston

“Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman

Filmi i animuar i shkurtër më i mirë:

“Animal Behaviour,” Alison Snowden, David Fine

“Bao,” Domee Shi

“Late Afternoon,” Louise Bagnall

“One Small Step,” Andrew Chesworth, Bobby Pontillas

“Weekends,” Trevor Jimenez

Skenari më i mirë i përshtatur:

“The Ballad of Buster Scruggs,” Joel Coen , Ethan Coen

“BlacKkKlansman,” Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee

“Can You Ever Forgive Me?,” Nicole Holofcener and Jeff Whitty

“If Beale Street Could Talk,” Barry Jenkins

“A Star Is Born,” Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters

Skenari më i mirë origjinal:

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara

“First Reformed,” Paul Schrader

“Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly

“Roma,” Alfonso Cuarón

“Vice,” Adam McKay

Kinematografia:

“Cold War,” Lukasz Zal

“The Favourite,” Robbie Ryan

“Never Look Away,” Caleb Deschanel

“Roma,” Alfonso Cuarón

“A Star Is Born,” Matthew Libatique

Dokumentari më i mirë:

“Free Solo,” Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi

“Hale County This Morning, This Evening,” RaMell Ross

“Minding the Gap,” Bing Liu

“Of Fathers and Sons,” Talal Derki

“RBG,” Betsy West, Julie Cohen

Subjekti më i mirë në një dokumentar të shkurtër:

“Black Sheep,” Ed Perkins

“End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman

“Lifeboat,” Skye Fitzgerald

“A Night at the Garden,” Marshall Curry

“Period. End of Sentence.,” Rayka Zehtabchi

Filmi i shkurtër aksion:

“Detainment,” Vincent Lambe

“Fauve,” Jeremy Comte

“Marguerite,” Marianne Farley

“Mother,” Rodrigo Sorogoyen

“Skin,” Guy Nattiv

Filmi më i mirë i huaj:

“Capernaum” (Lebanon)

“Cold War” (Poland)

“Never Look Away” (Germany)

“Roma” (Mexico)

“Shoplifters” (Japan)

Editimi filmik:

“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown

“Bohemian Rhapsody,” John Ottman

“Green Book,” Patrick J. Don Vito

“The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis

“Vice,” Hank Corwin

Editimi muzikor:

“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker

“Bohemian Rhapsody,” John Warhurst

“First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan

“A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl

“Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay

Miksimi i muzikës më i mirë:

“Black Panther”

“Bohemian Rhapsody”

“First Man”

“Roma”

“A Star Is Born”

Dizajni i produksionit:

“Black Panther,” Hannah Beachler

“First Man,” Nathan Crowley, Kathy Lucas

“The Favourite,” Fiona Crombie, Alice Felton

“Mary Poppins Returns,” John Myhre, Gordon Sim

“Roma,” Eugenio Caballero, Bárbara Enr??quez

Filmi origjinal:

“BlacKkKlansman,” Terence Blanchard

“Black Panther,” Ludwig Goransson

“If Beale Street Could Talk,” Nicholas Britell

“Isle of Dogs,” Alexandre Desplat

“Mary Poppins Returns,” Marc Shaiman, Scott Wittman

Kënga origjinale:

“All The Stars” from “Black Panther” by Kendrick Lamar, SZA

“I’ll Fight” from “RBG” by Diane Warren, Jennifer Hudson

“The Place Where Lost Things Go” from “Mary Poppins Returns” by Marc Shaiman, Scott Wittman

“Shallow” from “A Star Is Born” by Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt and Benjamin Rice

“When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” from “The Ballad of Buster Scruggs” by Willie Watson, Tim Blake Nelson

Makijazhi dhe flokët:

“Border”

“Mary Queen of Scots”

“Vice”

Kostumografia:

“Ballad of Buster Scruggs,” Mary Zophres

“Black Panther,” Ruth E. Carter

“The Favourite,” Sandy Powell

“Mary Poppins Returns,” Sandy Powell

“Mary Queen of Scots,” Alexandra Byrne

Efektet vizuale:

“Avengers: Infinity War”

“Christopher Robin”

“First Man”

“Ready Player One”

“Solo: A Star Wars Story”

Burimi: IconStyle


TË NGJASHME