HomeLajmi i Fundit

Shpërthim në Rusi, një i vdekur

Një person ka humbur jetën dhe 13 të tjerë janë plagosur nga një shpërthim i madh që ka ndodhur në Rusi.

Më shumë se 70 ekipe të shpëtimit dhe zjarrëfikëve reaguan me të ndodhur shpërthimi, në mesin e tyre edhe dy helikopterë. Shpërthimi ende nuk dihet saktësisht pse ndodhi, por erdhi nga një pompë e benzinës.

Zjarri u pa nga disa milje larg sepse shkonte deri në 50 metra lartë, gjë që na kujton katastrofen e Çernobilit në vitin 1986.

Termocentrali “Mytishchi” opero që nga viti 1992 dhe kapaciteti i tij është 1068 megavat.

Qyteti Mytishchi është vetëm 20 kilometra larg qytetit të Moskës.