HomeSport

Shuhet nga jeta një tjetër yll i futbollit, ishte diagnostifikuar me sklerozë laterale…


Ish lojtari i Premier Ligës dhe ylli i Kupës së Botës, Senegal Papa Bouba Diop ka vdekur në moshën 42 vjeçare. Diop bëri 63 paraqitje për vendin e tij dhe momenti kryesor të karrierës së tij ndërkombëtare ishte në Kupën e Botës 2002 ku ai shënoi golin e parë të turneut ndërsa Senegal tronditi kampionin në fuqi të Francës 1-0.

Ai vazhdoi të shënonte dy gola të tjerë në garë ndërsa Senegal arriti në çerekfinale. Të dielën, FIFA tha se ishte “trishtuar” kur dëgjoi për vdekjen e tij. “Dikur një hero i Kupës së Botës, gjithmonë një hero i Kupës së Botës”, tha organi qeverisës botëror i futbollit në një mesazh në Twitter.

Diop filloi karrierën e tij në klub në Senegal përpara se të luante për ekipe në Zvicër dhe Francë. Pjesa më e madhe e karrierës së tij ishte kaluar në Angli megjithëse ai përfaqësoi të dy Fulham dhe Portsmouth në Premier League angleze.

Me nofkën “Veshjet”, ai fitoi Kupën e FA gjatë kohës së tij në Portsmouth dhe klubi i dha nderimet e mesfushorit të gjithanshëm.

‘Pergjithmone ne zemrat tona’ nis shkrimi i FIFA-s.

Pas një periudhe të shkurtër në AEK Athinë, Diop u kthye në Londër për të luajtur për West Ham para se të mbaronte karrierën e tij në Birmingham City shtatë vjet më parë.

“Ne jemi të shkatërruar, pasi mësuam për vdekjen e ish lojtarit Papa Bouba Diop në moshën 42 vjeç. Ngushëllimet tona shkojnë për familjen dhe miqtë e Papa në këtë kohë jashtëzakonisht të vështirë,” tha Birmingham në Twitter.

Ylli aktual i Liverpool dhe Senegal Sadio Mane i bëri nderimet Diop në një mesazh në Instagram. “Jemi trishtuar shumë pasi dëgjuam për vdekjen e mikut tonë. Dije se do të mbetesh përgjithmonë në zemrat tona edhe pse u largove pa thënë lamtumirë. RIP”, tha ai.

ESPN njoftoi se Diop ishte diagnostikuar me Sklerozë Laterale Amiotrofike (ALS), e njohur gjithashtu si sëmundja e Lou Gehrig ose sëmundja e neuroneve motorike, informacion ky i gjetur nga burime jozyrtare.


TË NGJASHME