HomeShëndeti

Si ta përgatisim lëngun që lufton diabetin dhe kolesterolin?

Nëse konsumoni rregullisht bamjet mbani kolesterolin në nivele të shëndetshme, ulni nivelin e sheqerit në trup, furnizoheni me fibra që ndihmojnë në peristaltikën e zorrëve, parandalon fryrjet, konstipacionin por edhe diarrenë.

Si të përgatisni lëngun e bamjes

Përbërësit:
4 bamje të freskëta të lara,
Një filxhan çaji me ujë.

Përgatitja:
Hiqni majën dhe bishtin e bamjeve, pastrojini me kujdes dhe vendosini në ujë.
Mbajini aty për gjithë natën. Lëngun pijeni në mëngjes me stomak bosh, pothuajse 30 minuta përpara se të hani vaktin e parë të ditës. Pijeni çdo ditë për një javë.
Këtë kurë mund ta përsërisni një herë në muaj.


TË NGJASHME