HomeShëndeti

Si të keni një lëkurë të shkëlqyer

Po përpiqeni të kuptoni se si të keni lëkurë të shkëlqyeshme? Lexoni këtë artikull për të mësuar më shumë rreth metodave për të pasur lëkurë të mahnitshme që duket e shkëlqyeshme.

Përdorimi i produkteve të ndryshme kozmetike ndonjëherë nuk na vijnë plotësisht në ndihmë, madje ato nuk janë aspak të nevojshme.
Këtu është udhëzuesi ynë i thjeshtë se si të keni lëkurë të shkëlqyeshme.

1. Lani fytyrën tuaj para se të shkoni në shtrat

Ky është një nga “rregullat” më kryesor, por është gjithashtu një nga më të rëndësishmit! Lënia e të gjithë make up në fytyrën tuaj lejon që papastërtia dhe grimi të depërtojnë në poret tuaja, duke shkaktuar edhe më shumë probleme.

Lëkura juaj ka nevojë për të marrë frymë, dhe ndërsa ju pushoni, jepni lëkurës tuaj kohë gjithashtu të pushojë. Produktet kozmetike nuk e largojnë make up-in tërësisht nga fytyra juaj dhe prapë do të lënë pas mbetje.

10 gabimet më të mëdha të larjes së fytyrës

2. Pastrim i dyfishtë

Gratë Koreane definitivisht kanë një regjim të bukurisë së tyre në mënyrë të përsosur me këtë metodë të larjes së fytyrës me dy pastrues.

Pastruesja e parë është më e butë ose vajosje në strukturë për të prishur të gjithë përbërjen. Pasi të keni shpëlarë fytyrën, pastruesi i dytë me bazë uji do të shkojë shumë më thellë në poret tuaja për të hequr qelizat e vjetra të lëkurës, djersën ose bakteret dhe do t’i japë fytyrës tuaj një shkëlqim të shëndetshëm.

Dermatologët rrëzojnë pesë mitet e larjes së fytyrës

3. Bisedoni një profesionist

Shkoni dhe bisedoni me një profesionist për çfarëdo shqetësimi që keni në lëkurë. Kurrë nuk do të dini se si të keni lëkurë më të mirë nëse nuk dini se çfarë është e gabuar në radhë të parë.

Gjithashtu, konsideroni të zbuloni për koston e heqjes së tatuazhit nëse keni një që nuk doni ta mbani, pavarësisht nëse do të jetë në fytyrën tuaj apo kudo tjetër në trupin tuaj. Heqja qafe e një tatuazhi që nuk dëshironi më mund të ju ndihmojë të ndiheni më mirë për lëkurën tuaj.

Gabimet që i bëjnë të gjithë në kujdesin ndaj fytyrës – Gazeta Shqip

4. Hani të shëndetshëm dhe hidratouni

Dehidratimi dhe një dietë e varfër mund të ndikojnë në shëndetin tuaj, dhe do të sjellë një dëm edhe në lëkurën tuaj. Nëse pyesni veten se si të keni lëkurë të shkëlqyeshme, përgjigjja është të kujdeseni për trupin tuaj.

Ekspertët pajtohen që ajo që hani dhe pini ka një efekt të fortë në shëndetin e lëkurës tuaj. Hulumtimet tregojnë se dieta është e rëndësishme kur bëhet fjalë për kushte të caktuara të lëkurës si puçrrat, plakjen e lëkurës, kancerin e lëkurës, etj.

E dini çfarë po gaboni gjatë pastrimit të fytyrës? - Kozmetika Ime

5. Ndaloni së prekuri fytyrën tuaj

A vendosni mjekrën në dorë kur jeni ulur në tryezën tuaj? Kjo mund të jetë fajtori për ato të meta në nofullën ose faqet tuaja. Duart e tua vijnë gjithnjë në kontakt me mikrobet – çdo gjë nga telefoni, kartelat, paratë e gatshme ose gjithçka tjetër. Prekja e fytyrës tuaj do të transferojë të gjitha ato baktere në lëkurën tuaj.

Fytyra Archives - Page 2 of 4 - Kozmetika Ime

6. Vendosni SPF

Ekspozimi në diell është i pa diskutueshëm. Kremrat e diellit nuk janë vetëm për verën. Sa herë që lëkura juaj është e ekspozuar ndaj rrezet e ashpra të diellit, rrezikoni të dëmtoni fytyrën tuaj, edhe në kohën e vrejtur me pak diell.

Përfshini aplikimin e një hidratuesi ditor me SPF 30+ në fytyrën, qafën dhe gjoksin tuaj çdo ditë. Kërkoni një që ka një vlerësim PA ++, që do të thotë se mbron nga rrezet UVA dhe UVB, kështu që ju do të mbroheni nga djegiet dhe rrudhat e ardhshme.

Miti për pastrimin e fytyrës bie, mjekët zbulojnë arsyen pse duhet ta lash  vetëm në mbrëmje

7. Tashmë ju e dini se si të keni një lëkurë të shkëlqyeshme

Kujdesuni për veten dhe trupin tuaj, lëkura juaj do t’ju falënderojë. Parandalimi është thelbësor kur dëshironi të përmirësoni shëndetin e lëkurës.

Ja disa keshilla per lekuren e fytyres - Keshilla.NET

TË NGJASHME