HomeLifestyle

Si t’i bëni gjërat e vjetra të duken sa më të reja

A jeni ndjerë ndonjëherë i zhgënjyer që nuk mund t’i bëni gjërat e vjetra të duken dhe të ndjehen përsëri aq mirë sikur të ishin të reja? Epo, shanset janë që ekziston një mënyrë për të kapërcyer këtë problem – thjesht nuk e dinit sekretin.

Këtu janë 13 zgjidhje të shkëlqyera të testuara më parë.

Dërrasa copëtuese e ushqimeve

Pastroni dërrasën me një sfungjer të lagur në një përzierje me lëng limoni dhe kripë.

Tenxhere bakri

Tenxheret e bakrit konsiderohen të jenë lloji më i mirë për gatim. Për t’i bërë ato përsëri të duken si të reja, përdorni kripë dhe uthull. Thjesht spërkatni sipërfaqen me kripë, pastaj derdhni pak uthull dhe fërkojeni me një sfungjer të fortë.

Pjatat e porcelanit

Është e lehtë të heqësh qafe gërvishtjet në pllaka. Thjesht përdorni një lustër të krijuar posaçërisht për përdorimin në porcelan.

Tava për pjekje

Ju mund të pastroni yndyrën e djegur në tavën për pjekje duke aplikuar një pastë të bërë nga peroksid hidrogjeni dhe sode të zakonshme. Përhapeni pastën në tepsi dhe lëreni për 30 minuta, më pas shpëlajeni.

Qilimat

Do t’ju duhet një solucion i bërë nga uthulla dhe uji. Përzieni ujin dhe uthullën së bashku në një shishe spërkatëse, më pas spërkateni në njollë dhe mbulojeni me një leckë të lagur. Ndizni hekurin, vendoseni në modalitetin e avullit dhe vendoseni mbi leckë për 30 sekonda.

Tigan prej gize

Do t’ju duhet një solucion të cilin mund ta përdorni për tiganin prej gize dhe disa doreza, qese mbeturinash dhe uthull të bardhë. Përhapni një shtresë të trashë të dezinfektuesit në tiganin e vjetër prej gize. Për t’u siguruar që nuk thahet, vendoseni në një qese plehrash dhe lidheni fort. Lëreni tiganin në qese për 1-2 ditë dhe më pas shpëlajeni solucionin. Pastaj vendosni një shtresë të re të të njëjtit lëng dhe përsëri vendoseni në një qese të lidhur fort për një ditë. Më pas lajeni papastërtitë me ujë të nxehtë. Tani, lagni tiganin në një përzierje me ujë të ngrohtë dhe uthull (1: 1) për një orë dhe pastroni sipërfaqen me një peshqir pastrimi. Lëreni tiganin të thahet. Ngroheni furrën në 250 ° C dhe vendoseni enën në të për një orë. Pastaj hiqni me kujdes tiganin e nxehtë dhe vendosni mbi të një shtresë vaji ulliri. Metali i nxehtë do të thithë sasinë e kërkuar të vajit, atëherë ju mund të fshini mbetjet me një leckë të thatë dhe përsëri, vendosni tiganin në furrë – këtë herë me kokë poshtë. Pas 15 minutash, nxirreni jashtë, fshijeni me një leckë dhe vendoseni përsëri në furrë për 15 minuta shtesë. Përsëriteni procesin edhe dy herë të tjera.
 

Pllakat

Pastroni zonat midis pllakave duke përdorur zbardhues. Përziejeni atë me ujë në një raport prej 1: 1. Mos harroni të ajrosni dhomën ndërsa e bëni atë.

Atlete të bardha

Ju mund t’i bëni atletet tuaja të bardha të shkëlqejnë përsëri duke përdorur zgjidhjen e mëposhtme: një lugë çaji me lëng pastrues të detergjentit të enëve; tre lugë peroksid hidrogjeni; dy lugë sodë buke.

Mobilje lëkure

Fshini gërvishtjet në divanin tuaj me vaj ulliri ose vaj fëmijësh duke përdorur një shtupë pambuku. Lëreni vajin të thahet për një orë. Nëse gërvishtja është akoma e dukshme, përsëritni procedurën.

Mobilje, me tapiceri mikrofibre

Ky lloj i mobiljeve kërkon kujdes të veçantë. Ju mund të përdorni një sfungjer të bardhë dhe alkool për të hequr qafe çdo njollë që shfaqet në të me kalimin e kohës. Lagni njollën me një sfungjer të lagur në alkool, lëreni të thahet dhe më pas pastroni zonën me një furçë.

Çanta lëkure

Ju lehtësisht mund të pastroni njollat ??në një çantë lëkure thjesht duke përdorur peceta të lagura.

Peshqirë pambuku

Për të rivendosur “gëzofësinë” e peshqirëve tuaj, shpëlajini ato në ujë të kripur pas larjes. Për më tepër, peshqirët tuaj do të qëndrojnë si të reja për më gjatë nëse i thani ato në një dhomë të ajrosur mirë ose jashtë.

Furça dhëmbësh

Nëse po kërkoni të ringjallni furçën tuaj të vjetër, është në fakt më e lehtë për ta bërë sesa mund të mendoni. Për të shpëtuar fijet e lakuara të furçës së dhëmbëve, hidhni pak ujë të nxehtë të në një tas dhe futeni furçën brenda në të.


TË NGJASHME