HomeShowbiz

Simpsons e bëjnë sërish, parashikojnë veshjen e përurimit të Kamala Harris!

Si fillim të sqarojmë se: Jo, Simpsons nuk mund të parashikojnë të ardhmen.

Megjithatë, si sitcom me jetëgjatësinë më të gjatë në historinë e SHBA, seriali i përjetshëm shpesh e gjen veten në përputhje me shprehjen “jeta imiton artin” momente që ndodhin vite pas transmetimit.

Këtë javë, për shembull, përdoruesit në mediat sociale nuk mund të mos pyesnin në rastësinë e fundit midis veshjes së Zëvendës Presidentes Kamala Harris gjatë përurimit dhe veshjes së Lisa Simpson në një episod të vitit 2000.

Kamala Harris është betuar si nënkryetare nga Gjykata e Lartë e Drejtësisë Sonia Sotomayor ndërsa burri i saj Doug Emhoff mban Biblën gjatë Përurimit të 59-të Presidencial në Kapitolin e SHBA në Uashington, të Mërkurën, 20 Janar 2021.

Tek “Bart to the Future”, Lisa merr presidencën dhe pyet linjën tashmë virale, “Siç e dini, ne kemi trashëguar një krizë buxhetore nga Presidenti Trump”.

Në episod, Lisa kishte veshur një xhaketë ngjyrë vjollcë dhe perla. Në inaugurimin e së mërkurës, Harris kishte veshur një xhaketë ngjyrë vjollcë dhe perla.

Ngjashmëritë me inaugurimin nuk u ndalën këtu për fansat e Simpsons.

Aktori Tom Hanks u shfaq si mikpritës gjatë një koncerti virtual të Mërkurën në mbrëmje, i cili synonte të mbante temën e Presidentit Joe Biden për unitetin kombëtar në një kohë krize.

Në filmin Simpsons nga 2007, Hanks në një rol të ngjashëm paraqet një Grand Canyon të ri të propozuar në Springfield, qyteti i lindjes së Simpsons.

“Përshëndetje. Unë jam Tom Hanks. Qeveria e SHBA ka humbur besueshmërinë e saj”, thotë ai.

Në fund të skenës, ai thotë, “Nëse do të zgjedhësh një qeveri për t’i besuar, pse jo këtë?”

Lisa Simpson u bë presidente e SHBA në një episod të vitit 2000 ku vëllai i saj Bart ëndërron të ardhmen.

Spekulimet mbi aftësitë paraprake të shfaqjes nuk janë asgjë e re. Fansat pretendojnë se shfaqja parashikoi, ndër raste të tjera, sulmin e tigrit Siegfried dhe Roy, orët inteligjente, “brirët e vrasjeve” dhe Disney duke blerë 20th Century Fox.

Jetëgjatësia e shfaqjes dhe shterimi i skenarëve të mundshëm të tij të sitcomit janë referuar edhe në komedi të tjera, përfshirë episodin e South Park, ‘The Simpsons tashmë e bëri atë’.


TË NGJASHME