HomePolitikë

“S’je më i mirëpritur në Presidencë”, Meta letër në OSBE për ambasadorin Borchardt

meta

Presidenti Ilir Meta shpall “non grata” ambasadorin e OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchadt, pas disa veprimeve të cilat Meta i quan të papranueshme. Në dokumentin e siguruar nga “Gazeta Liberale”dërguar OSBE-sw, Meta thotë se drejtuesi i zyrës së OSBE në Shqipëri nuk është i mirëpritur në Presidencë për dy arsye.

E para, sipas Metës, sepse Borchardt vuri në diskutim dekretin e Presidentit për zgjedhjet vendore në Shqipëri në qershor 2019. Dhe e dyta, sepse ai i tregoi publikisht gishtin qytetarëve shqiptarë.

Më poshtë dokumenti i Presidentit Meta:


TË NGJASHME