HomeSport

“Skandal”/ Gazeta gjermane: Pse gjithmonë Messi e fiton Topin e Artë?

Fitimi i Topit të Artë nga Lionel Messi për herë të shtatë nuk u ka pëlqyer aspak gjermanëve, teksa gazeta më e madhe në vend “Bild” e quan ceremoninë e djeshme “Skandal!”

“Kjo nuk mund të jetë e vërtetë!”, kjo është fjalia me të cilën e nis e përditshmja gjermani artikullin.

Topi i Artë, çmimi për futbollistin më të mirë në botë, NUK shkon për Robert Lewandowski. Lionel Messi merr në Paris Topin e Artë, të cilin gazeta franceze “France Football” e jep që nga viti 1956.

Messi merr 613 pikë nga juria ndërkombëtare e gazetarëve, Lewandowski është pak prapa në vendin e dytë me 580 pikë.

Një zgjedhje skandaloze.

Ylli i Bayernit ka vite që jep, grumbullon gola dhe tituj. Mori trefishin në 2020, por për fatin e tij të keq Topi i Artë nuk u dha për shkak të Coronës. Edhe Messi e pranonte, “Unë mendoj se do ta kishit fituar vitin e kaluar me siguri. Shpresoj që vitin e ardhshëm të jetë edhe më mirë”.

Në vitin 2021, Lewandowski vendos një rekord të ri të golave ??të Bundesligës (41 gola) dhe bëhet përsëri kampion. Këtë vit ai është golashënuesi më i mirë në Champions League (9 goditje) dhe Bundesligë (14 goditje). Por kjo padyshim nuk mjafton.

Lothar Matthäus (60), i cili fitoi vetë Topin e Artë në vitin 1990, e bëri të qartë për BILD TV: “2021 do të ketë dymbëdhjetë muaj dhe jo vetëm ai në të cilin Messi pati suksesin e tij më të madh. Unë jam një tifoz i Messit, por ai nuk po shkëlqen në fushë për momentin”.

Lewandowski do të kishte qenë gjithashtu fituesi i drejtë për Matthäus, sepse rekordi i Messit në 2021 nuk është i jashtëzakonshëm: vetëm vendi i 3-të me Barcelonën, 30 gola në ligë. Aktualisht një ligë dhe tre goditje në Champions League me Parisin. Por me Argjentinën ai bëhet kampion i Amerikës së Jugut. Kaq mjafton dhe Topi i Artë i jepet Messit.

REZULTATET

1. Lionel Messi, 613 pikë

2. Robert Lewandowski, 580 pikë

3. Jorginho, 460 pikë

4. Karim Benzema, 239 pikë

5. N’Golo Kanté, 186 pikë

6. Cristiano Ronaldo, 178 pikë

7. Mohamed Salah, 121 pikë

8. Kevin De Bruyne, 73 pikë

9. Kylian Mbappé, 58 pikë

10. Gianluigi Donnarumma, 36 pikë/ Burimi: BILD / Përktheu dhe përshtati: GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME