HomePolitikë

Sot várroset Mbretëresha Elizabeth II, agjenda e plotë e funeralit unik

Pas 10 ditësh që arkivoli i mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II qëndroi për t’i bërë nderimet ceremoniale, sot në ditën e 11-të do të fillojë udhëtimin e tij të fundit si pjesë e një funerali madhështor shtetëror, fillimisht në Westminster Abbey, për një shërbim fetar përpara një kongregacioni prej mijëra njerëzish. Më pas arkivoli do të shkojë në Kështjellën Windsor për një shërbim më intim të përkushtimit dhe, më në fund, një varrim privat.

Do të jetë një ditë emocionesh, pompoziteti dhe ceremonie që nuk është parë që nga funerali i fundit shtetëror, i Winston Churchill, gati 60 vjet më parë. Mbretëresha bëri shtesa personale në planet për varrímin e saj, ka thënë Buckingham Palace.

Këtu është një përmbledhje e ngjarjeve të ditës së sotme, e hënë 19 shtator.

Ora 6:30– Dritarja për publikun për të parë Elizabeth II të shtrirë në gjendje merr fund, pasi dyert për në Westminster Hall janë të mbyllura

Ora 8:00 – Dyert e Westminster Abbey hapen për 2000 të ftuarit e pritur, nga liderët botërorë te punëtorët e bamirësisë dhe perandori japonez

Ora 10:44 – Procesioni i parë i ditës do të niset, me mbretin Charles dhe anëtarët e tjerë të familjes mbretërore që ecin pas arkivolit të Mbretëreshës ndërsa tërhiqet nga marinarët në karrocën e ármëve shtetërore nga Salla e Westminsterit në Westminster Abbey

Ora 11:00 – Nis shërbimi mortor në ceremoni shtetërore.

Ora 11:55 – Tingëllon zhurma e Postimit të Fundit, e ndjekur nga dy minuta heshtje kombëtare

Ora 12:00 – Shërbimi përfundon dhe në orën 12:15 një procesion i dytë, më i madh sjell arkivolin e saj në Wellington Arch

Ora 13:00 – Arkivoli i saj transferohet në makinën e vdekjes shtetërore dhe dërgohet në Windsor përgjatë një rruge që pritet të vijë nga turma.

Ora 15:00 – Fillon procesioni i tretë i ditës, përmes terrenit të Kështjellës Windsor deri në Kapelën e Shën Gjergjit

Ora 16:00 – Shërbesa e përkushtimit bëhet në kapelën e Shën Gjergjit

Ora 19:30 – Familja mbretërore kthehet në kishë për një shërbim varrimi privat që do të shohë Elizabeth II të varrosur së bashku me bashkëshortin e saj të ndjerë, Dukën e Edinburgut.

Pllaka e saj prej mermeri do të jetë e gdhendur ELIZABETH II 1926-2022./ BBC | GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME