HomeUdhëtime

Studim/ Deti na bën mirë, na bën të bukur dhe më të lumtur…

Ajri, dielli dhe ngjyra e kaltër janë një kurë e vërtetë për trupin dhe shpirtin.

E kemi përjetuar të gjithë, sidomos nëse jetojmë në një qytet të madh: mjafton të kaloni një fundjavë të shkurtër në det për të shkuar në shtëpi me një ngjyrë të bukur, një pamje më të shëndetshme dhe më dinjitoze dhe një humor të relaksuar dhe të ngritur.

Nuk është vetëm pushimi: drita e diellit ka efekte pozitive në humor dhe deti është një burim i pamasë i mirëqenies dhe i virtyteve pozitive.

Të lumtur në det

Një libër i botuar disa vjet më parë, me titull “Blue Mind Mente e acqua” nga Wallace J. Nichols, mblodhi rezultatet e studimeve të shumta shkencore të kryera gjatë një dekade, sipas të cilave afërsia me ujin favorizon lirimin në tru të dopaminës, serotoninës dhe oksitocinës, që konsiderohen në përgjithësi si neurotransmetues të lumturisë dhe mirëqenies.

Uji na sjell përsëri në gjendjen tonë natyrore, siç ishim në barkun e nënës: edhe thjesht edhe duke vëzhguar një panoramë të detit në fotografi nxit relaksimin në një nivel nënndërgjegjësie; duke qenë afër ujit (dhe madje edhe më mirë të zhytur në të) përmirëson hapësirën e vëmendjes. Më në fund, ngjyra blu gjeneron qetësi dhe lehtësim dhe konsiderohet nga shumica e njerëzve si ngjyra e tyre e preferuar.

Deti rigjeneron

Një notim i këndshëm mes valëve të detit, një shëtitje në bregdet ose uji që arrin këmbët, ose thjesht duke u zhytur deri në bel duke lënë veten të masazhohet nga lëvizja e valëve: këto janë gjërat që bëjmë zakonisht në një ditë në plazh, por në praktikë ne kemi rikthyer të gjitha hapat e një seance në palestër dhe në qendrën Wellness: sport, aktivitet me ndikim të ulët, hidromasazh. Plus mundësinë për të shijuar përfitimet e kripës së detit të thithur nga lëkura jonë. Me pak fjalë, plazhi mund të bëhet një spa fantastike në ajër të hapur.

Drita e diellit

Rrezet e diellit, nëse absorbohen me kujdes të duhur, janë të domosdoshme për shëndetin tonë të mirë. Ato janë thelbësore për thithjen e vitaminës D, thelbësore për metabolizmin e kalciumit dhe për këtë arsye për kalcifikimin e eshtrave dhe dhëmbëve, për të parandaluar rakitin dhe sëmundjet e caktuara të lëkurës.

Duke parë që thithja e rrezatimit diellor për sintezën e vitaminës D ndodh përmes lëkurës, ideale është që të ekspozojmë lëkurën e zbuluar, të paktën në krahë dhe këmbë për rreth tridhjetë minuta në ditë.

Kjo formë thelbësore e helioterapisë mund të praktikohet edhe në qytet: gjëja më e rëndësishme është të ekspozojmë veten në diell gradualisht dhe duke përdorur një filtër të mirë mbrojtës, përshtatur me fototipin tonë, duke i mbrojtur sytë me lentat diellore të përshtatshme.

Është mirë të shmangen orët qendrore të ditës kur rrezet janë më të nxehta. Rrezet e diellit gjithashtu stimulojnë prodhimin e hormoneve të mirë të humorit, kështu që kalimi i kohës jashtë është një balsam i vërtetë kundër stresit dhe ankthit.

Ajri i detit

Rajonet bregdetare gëzojnë një klimë veçanërisht të shëndetshme: nivelet e ndotjes janë zakonisht më të ulëta dhe ajri është i ngarkuar me kripërat minerale të transportuara nga valët, në veçanti klorid natriumi, jodi, kalcium, magnez, kalium dhe brom.

Sistemi i frymëmarrjes përfiton nga e gjithë kjo, veçanërisht nëse vuajmë nga alergjitë dhe astma: për të shijuar të gjitha avantazhet, ideale është të ecësh në plazh ose në shëtitore, sidomos kur fryn erë.

Banjat e kripura

Falë përqendrimit të kripërave të detit, një notim i këndshëm ose thjesht qëndrimi afër ujit ku është i ulët është një ilaç i shkëlqyeshëm natyror për të luftuar disa forma të inflamacionit dhe për të stimuluar kullimin limfatik. Me pak fjalë, uji i kripur na ndihmon të deflatojmë dhe përmirësojmë mikroqarkullimin lokal, duke luftuar dehidratimin dhe celulitin.

Ecja në ujë kombinon efektin kullues të ushtruar nga kripa me veprimin e një masazhi të kryer në trup nga presioni i ujit në lëvizje.

Tiroidja

Ajri i detit është veçanërisht i pasur me jod dhe kjo nxit mirëqenien e atyre që kanë tiroide (hipotiroidizëm). Përkundrazi, ata që vuajnë nga hipertiroidizmi, çrregullimi i kundërt, që është, me një tiroide që funksionon me shumë vështirësi, do të bënin mirë të zgjidhnin një vend me sasi të ulët të jodit në ajër, për shembull në mal, për pushime.

Për ata që rrinë në shtëpi

Disa avantazhe të ujit të detit mund të transportohen në shtëpinë tuaj, në sajë të produkteve të thalassotherapy dhe shtojcave të bazuar në alga deti. Shumë tregje përmbajnë kripërat e banjës, duke filluar nga ato të Detit të Vdekur, të cilat mund t’i përdorim për banjat freskuese dhe relaksuese në vaskën tonë shtëpiake; ose ne mund të përkëdhelim veten me një pastrues të bazuar në kripë deti.

Nëse ndjehemi pak më poshtë dhe kemi nevojë për një goditje të energjisë së re, mund të provojmë një shtojcë të bazuar në algat spiruline, të pasura me vitamina dhe të shkëlqyera për të luftuar stresin.


TË NGJASHME