HomeLajmi i Fundit

Sùlm i pazakontë/ Vríten 5 njerëz me shigjeta harku në Norvegji, 2 të plágosur

Një súlm i pazakontë ka ndodhur ditën e djeshme në Norvegji, ku një burrë ka vrárë me shigjeta harku 5 persona dhe janë plágosur 2 të tjerë në qytetin Kongsberg. Si autor i dyshuar është arréstuar një 37-vjeçar, shtetas danez, i cili jetonte në zonën ku u krye sùlmi, tha polícia në një deklaratë mëngjesin e kësaj të të enjteje. I dyshuari, i cili nuk është emëruar nga polícia, u arréstua të mërkurën pasdite dhe u transportua në qytetin e afërt të Drammen.

Polícia nuk ka bërë të ditur se me çfarë akùzash po përballet i dyshuari. Autoritetet lëshuan deklaratën e fundit për të kundërshtuar atë që doli në mediat sociale si spekulim se në sùlm ishin përfshirë autorë të tjerë. Autori besohet se ka vepruar i vetëm, tha polícia.

Duke folur për mediat pas sùlmit, Oyvind Aas, shefi i polícisë në selinë e qarkut Drammen, tha se autoritetet nuk kishin përjashtuar mundësinë e një sùlmi térrorist. “Nga rrjedha e ngjarjeve, është e natyrshme të merret parasysh nëse ky është një akt terròrizmi,” tha ai.

Sidoqoftë, shtoi Aas, “personi i kapur nuk është marrë në pyetje, dhe për këtë arsye është shumë herët për të thënë diçka në lidhje me këtë dhe cili ishte motivimi i personit.”

I dyshuari lëvizi nëpër një “zonë të gjerë” gjatë sùlmit dhe u kap në 6:47 pasdite me kohën lokale, tha një deklaratë e polícisë. Duke folur në një konferencë shtypi në Oslo, Erna Solberg, kryeministrja në largim e vendit, i përshkroi zhvillimet në Kongsberg si “të tmérrshme” dhe premtoi se “të gjitha burimet e nevojshme” do të vendosen për ta zbardhur ngjarjen.

“Autori i krímit ka kryer akte të tmérrshme kundër disa njerëzve të pafajshëm. Është një situatë shumë dramatike që ka godítur rëndë shoqërinë Kongsberg dhe ngjarje që na trònditi të gjithëve,” tha ajo.

Sùlmi vjen në prag të një qeverie të re pasi zgjedhjet parlamentare të muajit të kaluar nxorrën humbëse Partinë Konservatore me pushtet të gjatë. Udhëheqësi i Punës, Jonas Gahr Store do të marrë rolin e Kryeministrit të enjten.

Polícisë në të gjithë vendin tani i është dhënë urdhri i rrallë për të mbajtur ármë zjárri si masë paraprake.

“Për shkak të incidentit të rëndë në Kongsberg ku disa njerëz u vránë dhe u plágosën sonte, polícia në Norvegji është përkohësisht e armátosur,” tha drejtoria e Polícisë Norvegjeze në një deklaratë të Mërkurën.

“Kjo është një masë shtesë emergjente,” shtoi deklarata. “Polícia aktualisht nuk ka indikacione konkrete se ka një ndryshim në nivelin e kércënimit në vend.”

Sipas ligjit norvegjez, oficerët zakonisht duhet të kenë miratimin paraprak për të mbajtur ármë zjárri.

Sùlmi vjen pak më shumë se një dekadë nga sùlmi më i keq térrorist në Norvegji.

Në korrik 2011, ekstrémisti norvegjez i ekstremit të djathtë Anders Behring Brevik vráu 77 njerëz, shumë prej tyre adoleshentë, në një sùlm me bòmbë dhe ármë zjárri. Ai u dënua me 21 vjet bùrg, afati maksimal i mundshëm./ Burimi: CNN | Përktheu: GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME