HomePolitikë

Sulmi në Christchurch, autori akuzohet për terrorizëm

Policia e Zelandës së Re thotë se mbi njeriun e akuzuar për vrasjen e 51 personave në sulmin e xhamive në Christchurch rëndon akuzua për terrorizëm.

Brenton Tarrant u akuzua për “përfshirje në një akt terrorist”, tha policia të martën në një deklaratë.

Ai tashmë është përballur me akuza për vrasje dhe për vrasje në tentativë të 40 vetëve, pas sulmit në dy xhami në qytetin Island të Jugut më 15 mars.

Australiani duhet të vijnë në gjykatë në qershor. Sulmi ishte  më vdekjeprurësi në Zelandën e Re.

Si rezultat, parlamenti i Zelandës së Re votoi të ndalonte armët gjysmë automatike të stilit ushtarak.

Pesëdhjetë njerëz humbën jetën gjatë të shtënave në dy xhami në qytet. Njëri vdiq më vonë në spital.


TË NGJASHME