HomeSociale

Sytë lart! Qielli më i bukur se kurrë sot dhe nesër!

Bëni gati telefonat dhe aparatët profesionalë që të realizoni foto të bukura!

Në dy ditët në vijim, pritet që rreth 120 meteoridë do të përplasen me atmosferën e tokës në fenomenin që njihet si shi meteorësh.

Ngjarja spektakolare i bashkohet edhe vizitës së një “shkëmbi” të njohur hapësire që quhet ndryshe edhe kometa e Krishtlindjeve. Kjo kometë, e cila do të jetë më e ndritshmja e vitit, pritet që të na vizitojë mbrëmjen e sotme.

Por që të kapni këtë pamje të bukur duhet të jeni në një vend ku nuk është i ndodhur nga drita në drejtimin e jugut. Ndërkohë, shiu i meteorëve, Geminids pritet të ndodhë të enjten dhe të premten./intv.al

 

 


TË NGJASHME