HomeLajme

Talibanët nisin sulmet në qytetin afgan të Kunduz, tre të vrarë

Talibanët filluan një sulm të ri në shkallë të gjerë në një nga qytetet kryesore të Afganistanit, Kunduz, duke vrarë të paktën tre civilë, thanë zyrtarët e qeverisë të shtunën, madje grupi kryengritës vazhdoi negociatat me Shtetet e Bashkuara për t’i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës, raporton AP.

Militantët, të cilët kanë kërkuar që të gjitha forcat e huaja të largohen nga Afganistani, tani kontrollojnë ose mbajnë rreth gjysmën e vendit dhe janë në forcën e tyre që nga humbja e tyre në 2001 nga një pushtim i udhëhequr nga SHBA. Sulme të tilla shihen si forcim i pozitës së tyre negociuese.


TË NGJASHME