HomeUdhëtime

Të udhëtosh nëpër botë, ja vendet më mbreslënëse

Industria e udhëtimit dhe turizmit, në mënyrë të paarsyeshme, është një nga sektorët më të prekur që nga fillimi i COVID-19. Me kufijtë e mbyllur, qytetet të sjellë në ndalesë dhe të gjithë transportin e palëvizshëm, është e vështirë të imagjinohet kur dikush mund të fluturojë përsëri nëpër kontinente. Ndërsa mbeteshim të mbyllur në shtëpitë tona, mendja endej në vendet se ku mund të kalonim pushimet nëse do të kishte.

Ne po ju sygjerojmë disa vende të cilat do të ju lënë mbresa.

Ayutthaya Historical Park, Thailand

E themeluar në vitin 1350, qyteti Ayutthaya u përcaktrua nga Birmania në shekullin e 18-të. Mbetjet, të karakterizuara nga prangat (kullat relike) dhe manastiret gjigande, tani tha një ide për shkëlqimin e saj të shërbimit. Autoriteti i Turizmit i Tajlandës, në një rast për të lejuar më shumë, ka vizituar dhe video virtuale të destinacioneve të kërkimit në vend si Parku Historik Ayutthaya, Ayutthaya (Central Thailand) dhe Mahanakhon Skywalk (çatia më e larte në Bangkok) e mua videot me drone të Phuket, Krabi, Koh Samui, Chonburi dhe Phang Nga. Parku Historik Ayutthaya mbulon rrënojat e qytetit të vjetër të Ayutthaya në Provincën Phra Nakhon Si Ayutthaya të Tajlandës.

Ayutthaya Historical Park, Thailand, armchair travel, coronavirus, indian express lifestyle

Luminale, Frankfurt

Një shfaqje tematike e artit të quajtur Luminale duhej të mbahej në Frankfurt në Mars. Vendet që përfshijnë pamjet kryesore të qytetit, të tilla si Römer dhe Opera Alte (Shtëpia e Vjetër e Operës), si dhe vende të tilla më pak të njohura, të fshehura, si Vault e Peshkatarëve në lumin Main duhej të ndriçoheshin për të bërë këtë vit shfaqjen . Për shkak të situatës Covid-19, Luminale 2020 duhej të anullohej pak para hapjes, edhe pse projektet ishin krijuar tashmë. Rastësisht, shumë prej artistëve pjesëmarrës tashmë kishin dokumentuar veprat e tyre gjatë montimit ose provave përfundimtare. Tani, Luminaledigital ofron një paraqitje të shkurtër të ngjarjes nga komoditeti i shtëpive.

Luminale, Frankfurt, indian express lifestyle, armchair travel, indian express lifestyle

Washington, DC Cherry

Asgjë nuk nënkupton ardhjen e pranverës në kryeqytetin amerikan ashtu si lulëzimi i pemëve të lules së qershisë. Gjatë Festivalit Kombëtar të Qershisë, vendi më i popullarizuar për të vizituar pemët e lulëzimit të qershisë është në Pellgun Tidal, i cili ofron opsione të shkëlqyera fotografish pranë Memorialit Jefferson, Franklin Delano Roosevelt dhe Memorial të Martin Luther King, Jr. Festivali përkujton dhuratën e vitit 1912 për 3000 pemë qershie nga kryetari Yukio Ozaki i Tokios në qytetin e Uashingtonit, DC, dhe feston miqësinë midis Shteteve të Bashkuara dhe Japonisë.

Washington, DC Cherry Blossom, coronavirus, armchair travel, indian express lifestyle

Kutna Hora, Republika Çeke

Qyteti i Kutná Hora është, siç sugjeron emri, i lidhur me minierat prej argjendi. Në 1142, Manastiri i parë Cistercian në tokat Çeke u krijua në fshatin e afërt të Sedlec dhe në fund të shekullit të 13-të, vendbanimi origjinal i minierave të antikitetit Cuthna – Kutna e Vjetër – shpejt u bë një qytet i pasur mbretëror. Kutná Hora konsiderohet të jetë thesari i tokës, pasuria e së cilës i dha forcë zgjerimit të Mbretërisë së Bohemisë. Historia dhe
unike e saj u njohën në 1995 kur qyteti ishte përfshirë në Listën Kulturore dhe Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Kutna Hora, armchair travel, online travel, coronavirus, indian express lifestyle

TË NGJASHME