HomeLajme

Të veçantat dhe specifikat e çdo shenje horoskopi

Që nga lashtësia, njeriu ka qenë gjithmonë kurioz në lidhje me hapësirën, yjet dhe misteret që mund të fshihen në Universin e pafund. Astrologjia dhe astronomia janë dy fusha shkencore që janë të lidhura fort me njëra-tjetrën për nga natyra e studimeve që kryejnë. Në ditët e sotme kur teknologjia ka avancuar së tepërmi, sërish mësimet mistike mbi hapësirën dhe yjet, vazhdojnë të luajnë një rol të rëndësishëm në çdo studim.

Studimi i astrologjisë është i gjerë, kompleks dhe transformues. Megjithë nuancat, parimi më themelor i qendrave të astrologjisë në 12 shenjat e njohura të zodiakut. Gjatë shekujve, çdo shenjë ka zhvilluar shoqatat e veta – përfshirë mitet, kafshët dhe ngjyrat – dhe karakteristikat e veta. Çdo shenjë krenohet me një qasje individuale ndaj jetës, të plotë me forca dinamike dhe dobësi frustruese.

Asnjë shenjë nuk është e përsosur më vete. Diversiteti i zodiakut kompleton timonin astrologjik.

Shenja e diellit është jastëku i nisjes kozmike si për astrologët amatorë ashtu edhe për ata profesionistë. Shenja juaj e diellit përcaktohet nga data juaj e lindjes dhe përfaqëson personalitetin tuaj thelbësor, ndjenjën e vetvetes, preferencat themelore dhe mënyrat me të cilat lëvizni nëpër botë. Vendosja astrologjike hedh dritë mbi dhuratat tuaja të brendshme, si dhe pikat tuaja të të forta e të dobëta. Gëzimet, dëshirat, të metat dhe frika janë ato që e bëjnë një shenjë dielli të veçantë dhe unike. Kur kombinohet me planetët e tjerë, ai krijon profilin dallues që shërben si gjurma e gishtit tuaj astrologjik.

Të dymbëdhjetë shenjat e zodiakut ndahen në katër kategori:  zjarr (shenjat e zjarrit janë Dashi, Luani, dhe Shigjetari); toka (shenjat e tokës janë Demi, Virgjëresha dhe Bricjapi); ajri (shenjat e ajrit janë Binjakët, Peshorja dhe Ujori); dhe ujë (shenjat e ujit janë Gaforrja, Akrepi, Peshqit). Në përgjithësi, shenjat e zjarrit janë pasionante dhe ekstreme, shenjat e tokës janë praktike dhe të bazuara, shenjat e ajrit janë intelektuale dhe kurioze, dhe shenjat e ujit janë intuitive dhe emocionale.

Në këtë artikull, do të zbulojmë veçoritë e personalitetit të secilës shenjë dielli, nga e admirueshme tek ajo ngacmuese.

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Dashi pëlqen të jetë numri një, kështu që nuk është për t’u habitur që kjo shenjë e guximshme,  është shenja e parë e zodiakut. Të guximshëm dhe ambiciozë, personat e shenjës së Dashit, zhyten të parët në situatat më të vështira edhe më sfidueset.

Demi (20 Prill – 20 maj)

Demi është një shenjë tokësore e përfaqësuar nga kafsha me të njëtin emër. Ashtu si kafsha e tyre shpirtërore qiellore, demët,  gëzojnë relaksim në ambiente të qeta, bukolike, të rrethuara nga tinguj të butë, aroma qetësuese dhe aromë të lezetshme.

Binjakët (21 maj – 20 qershor)

A keni qenë ndonjëherë kaq e zënë sa të keni dëshiruar të klononi veten vetëm për të bërë gjithçka? Kjo është përvoja e Binjakëve me pak fjalë. Simbolizuar si duhet nga binjakët qiellorë, kjo shenjë ajri ishte e interesuar për aq shumë ndjekje saqë duhej të dyfishohej.

Gaforrja (21 qershor – 22 korrik)

Gaforrja është një shenjë uji. Përfaqësuar nga gaforret, kjo shenjë gërshetohet pa dyshim midis detit dhe bregut që përfaqëson aftësinë e Gaforres, për të ekzistuar në sferat emocionale dhe materiale. Gaforret janë shumë intuitivë dhe aftësitë e tyre psikike shfaqen në hapësira të prekshme: Për shembull, Gaforret mund të marrin me forcë energjitë në një dhomë.

Luani (23 korrik – 22 gusht)

Të shtrohet tapeti i kuq sepse Luani ka mbërritur. E përfaqësuar nga luani,kjo shenjë zjarri, simbolizon mbretërit dhe mbretëreshat e xhunglës qiellore. Ata janë të kënaqur të përqafojnë statusin e tyre mbretëror: Të gjallë, teatrale dhe pasionantë, Luanët duan të futen në qendër të vëmendjes dhe të festojnë veten e tyre.

Virgjëresha (23 gusht – 22 shtator)

Virgjëresha është një shenjë tokësore e përfaqësuar historikisht nga perëndeshë e grurit dhe bujqësisë, një shoqatë që flet për praninë me rrënjë të thellë të Virgjëreshës në botën materiale. Virgjëreshat janë logjikë, praktikë dhe sistematikë në qasjen e tyre ndaj jetës. Kjo shenjë e tokës është një perfeksionist me zemër dhe nuk ka frikë të përmirësojë aftësitë përmes praktikës së zellshme dhe të qëndrueshme.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Peshorja është një shenjë ajri e përfaqësuar nga peshore (interesante, objekti i vetëm i pajetë i zodiakut), një shoqatë që pasqyron fiksimin e Peshores për ekuilibrin dhe harmoninë. Peshorja është e fiksuar me simetri dhe përpiqet të krijojë ekuilibër në të gjitha fushat e jetës.

Akrepi (23 tetor – 21 nëntor)

Akrepi është një nga shenjat më të keqkuptuara të zodiakut. Për shkak të pasionit dhe fuqisë së saj të jashtëzakonshme, Akrepi shpesh gabohet duke u marrë për një shenjë zjarri. Në fakt, Akrepi është një shenjë uji që e rrjedh forcën e tij nga sfera psikike, emocionale.

Shigjetari (22 nëntor – 21 dhjetor)

Të përfaqësuar nga shigjetari, Shigjetarët janë gjithmonë në kërkim të dijes. Shenja e fundit e zjarrit e zodiakut, Shigjetari fillon ndjekjet e tij të shumta si shigjeta të ndezura, duke ndjekur aventurat gjeografike, intelektuale dhe shpirtërore.

Bricjapi (22 dhjetor – 19 janar)

Shenja e fundit tokësore e zodiakut, Bricjapi përfaqësohet nga dhia e detit, një krijesë mitologjike me trupin e një dhie dhe bisht të një peshku. Prandaj, Bricjapët janë të aftë të lundrojnë në sferat materiale dhe emocionale.

Ujori (20 janar – 18 shkurt)

Pavarësisht nga “aqua” në emrin e tij, Ujori është në të vërtetë shenja e fundit e ajrit të zodiakut. Ujori përfaqësohet nga mbajtësi i ujit, shëruesi mistik që dhuron ujë ose jetë, mbi tokë. Prandaj, Ujori është shenja astrologjike më humanitare.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Peshqit, një shenjë uji, janë yjësia e fundit e zodiakut. Symboli është simbolizuar nga dy peshq që notojnë në drejtime të kundërta, që përfaqësojnë ndarjen e vazhdueshme të vëmendjes së Peshqve midis fantazisë dhe realitetit. Si shenjë e fundit, Peshqit kanë zhytur çdo mësim – gëzimet dhe dhimbjet, shpresat dhe frikën, që i kanë mësuar nga të gjitha shenjat e tjera.


TË NGJASHME