HomeSport

“Tek Juventus ai do të jetë si Maradona te Napoli”, Buffon bën parashikimin e madh për lojtarin e PSG

Legjenda e Juventusit, Gianluigi Buffon, ka bërë një parashikim të madh duke thënë se kalimi i Angel Di Maria në klubin italian këtë verë do të jetë i barabartë me kalimin e Diego Maradonas në Serie A. Di Maria aktualisht është një futbollist i lirë pasi kontrata e tij me Paris Saint-Germain (PSG) skadoi këtë vit dhe është në kërkim të një klubi të ri dhe Juventusi është një nga favoritët për kontraktimin e tij.

Anësori argjentinas ishte shoku i skuadrës së Buffon në PSG kur portieri legjendar italian luajti për skuadrën franceze pas largimit nga Juventus. Di Maria është një nga futbollistët më të dekoruar të epokës së sotme, pasi ka fituar disa tituj në ish-klubet e tij Real Madrid dhe PSG.

Duke lavdëruar ish-bashkëlojtarin e tij në PSG, Buffon e quajti Di Maria një futbollist të talentuar teknikisht, i cili mund të shënojë gola, të prodhojë asistime dhe të driblojë me lehtësi mbrojtësit. Ai vazhdoi të krahasonte ardhjen e tij të mundshme në Juventus me bashkatdhetarin e tij të ndjerë argjentinas që luajti për skuadrën e Napolit në Serie A.

“Tani për tani, Di Maria në Serie A është si Maradona. A jam i qartë?”, – tha Buffon për Gazzetta dello Sport. “Futbollistët duhet të vlerësohen duke marrë parasysh kontekstin ku ata luajnë. Sot Seria A është teknikisht më e dobët dhe Angel ka shumë teknikë. Ai është vendimtar para portës, driblon shumë lehtë para kundërshtarëve. Ai është i mirë në dhënien e asistimeve dhe vrapon lart e poshtë në fushë. Ai mund të luajë në role të ndryshme. Me pak fjalë: ai është futbollist”, shtoi ai.

Në moshën 34-vjeçare, Di Maria mund të ketë kaluar më të mirën e tij, por ka një përvojë të bollshme duke luajtur për skuadrat më të mira në liga të ndryshme në botë, gjë që mund ta ndihmojë Juventusin të fitojë titullin e Serie A sezonin e ardhshëm. Buffon beson se mosha është vetëm një numër për lojtarë si Di Maria, pasi ai e krahasoi anësorin argjentinas me ish-shokët e tij të skuadrës në PSG, Neymar dhe Kylian Mbappe.

“Unë jam 44 vjeç, por ende luaj. Mosha nuk ka rëndësi. Motivimi dhe pasioni janë shumë më të rëndësishme dhe e njëjta gjë vlen edhe për vendosmërinë. Nëse Di Maria i bashkohet Juventusit, do të thotë se ai është gati ta bëjë këtë”, tha Buffon.

“Po flasim për një profesionist shembullor, një djalë të këndshëm, që nuk dorëzohet kurrë dhe lùfton gjatë ndeshjeve dhe seancave stërvitore. E përsëris, për Serinë A të sotme, ai do të ishte si Maradona. Në PSG, kam luajtur me Neymar, një të ri si Kylian Mbappe, Marco Verratti, por Di Maria nuk ishte inferior ndaj asnjërit prej tyre. Kur fitoi Decima në Madrid në vitin 2014, ai po luante me Karim Benzema, Cristiano Ronaldo, Luka Modric dhe Toni Kroos. Ai ishte gjithmonë një hap mbrapa, por dinte të luante si anësor, mesfushor dhe sulmues. Shpresoj që të veshë fanellën e Juves, po flasim për një kampion dhe futbolli ka nevojë për kampionë”, përfundoi Gigi./ GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME