HomePolitikë

Tensione në Rusi, arrestohet lideri i opozitës

Lideri i opozitës në Rusi, Alexei Navalny është dënuar nga një gjykatë në Moskë me 30 ditë burg, për thyerje të ligjit të protestave, për një tubim që ishte mbajtur më 28 janar në kryeqytetin rus.

Navalny u arrestua mbrëmjen e të shtunës në shtëpinë e tij dhe sot iu komunikua vendimi se ka udhëhequr një protestë të paautorizuar, ku kërkoi bojkot të zgjedhjeve të manipuluara presidenciale.

Ky dënim ndaj liderit të opozitës vjen vetëm pak ditë para 9 Shtatorit, ku Navalny ka bërë thirrje për një vale të gjerë protestash, kundër reformës së pensioneve, që po përgatit Rusia/lajmifundit.al


TË NGJASHME