HomeShowbiz

Tetë këshilla të vyera për stilin nga Yves Saint Laurent

Anarkisti dhe feministi i modës, Yves Saint Laurent i veshi muzat e tij me smoking, pantallona dhe bluza të tejdukshme. Ai shpiku veshjen e trapezit dhe stilin ‘safari’; ai solli qafat e breshkave dhe maskimin në modë. 

Veshjet e tij i bënë gratë të ndihen më të lira dhe të sigurta në vetvete, duke ndihmuar shumë që të kuptojnë se tërheqja nuk do të thotë vetëm të kesh një dekolte të hapur dhe një trup të ngushtë.

Ne mendojmë se tetë këshillat e mëposhtme të stilit nga një ekspert i modës dhe gjeni mund të jenë në përdorim për këdo që vlerëson pamjen e vet.

  1. ‘Në mënyrë që të duket bukur, një grua ka nevojë për një triko të zezë, një fund të zi të drejtë dhe një burrë që ta dojë atë.’

Saint Laurent besonte se ngjyra e zezë është një triumf i elegancës. Projektuesi arriti të kthente të zezën nga një ngjyrë e veshur rrallë në një ngjyrë sportive për t’u veshur çdo ditë. E zeza mbetet një ngjyrë universale që shihet në të gjitha llojet e veshjeve sot.

  1. ‘Edhe veshja më e rafinuar ka nevojë për të paktën një pikë parfumi. Është kjo që shton një ndjenjë përsosmërie dhe jep një farë hijeshie dhe joshjeje ‘.

Saint Laurent nuk ishte adhurues i stolive të mëdha. Lloji i tij i preferuar i aksesorëve ishte një palë syze me një buzë të gjerë të zezë. Ai rekomandoi që kompletimi i veshjes të bëhej thjesht me një palë syze dielli dhe ai me të vërtetë besonte se një parfum i hollë dhe i përshtatshëm ndihmon në theksimin e stilit të dikujt shumë më mirë sesa stoli të mëdha.

  1. ‘Unë shpesh kam thënë se do të kisha shpikur xhinse.’

Saint Laurent i adhuronte plotësisht xhinset. “Ato kanë shprehje, modesti, tërheqje seksuale, thjeshtësi – gjithçka që shpresoj në rrobat e mia”, tha ai. Mos kini frikë të vishni xhinse të përshtatshme për ju si veshje të përditshme – asgjë më tërheqëse nuk është shpikur ndonjëherë.

  1. “Pantallonat e grave supozohet të jenë femërore, ato duhet t’i përshtaten formës së tyre për të fshehur ose për të theksuar atë që duhet të theksohet.”

Yves Saint Laurent ishte një nga dizajnerët e parë që vuri në dispozicion të grave shumë sende të rezervuara normalisht për një gardërobë mashkullore. Ai kaloi disa vjet të jetës së tij duke u përpjekur t’i provonte botës se një grua me pantallona është e bukur – por vetëm në ato që i përshtaten formës së saj në mënyrë të përsosur. Projektuesi sugjeroi të kombinoheshin kostumet e pantallonave me bluza mëndafshi delikate, të cilat sipas tij lejojnë gratë të theksojnë feminitetin e tyre.

  1. ‘ Moda vjen dhe shkon, por stili është i përjetshëm.’

‘Më dhemb fizikisht të shoh një grua të viktimizuar dhe të bërë patetike nga moda’, tha stilisti i famshëm. Jeta e përditshme nuk është e njëjtë me një shfaqje mode. Stili i një individi supozohet të marrë parasysh karakteristikat personale; nxjerr në pah të gjitha pikat e forta dhe fsheh papërsosmëritë e një personi dhe nuk ndjek verbërisht trendet e modës.

  1. ‘Një veshje me të vërtetë mahnitëse është elegante vetëm kur nuk mund të vishet dy herë.’

Saint Laurent i këshilloi njerëzit të mos kursenin para për një veshje nëse do të shkojnë në një event vërtet të veçantë. Të ndjehesh rehat dhe të dukesh më e mira ishte një nga rregullat e tij të arta.

  1. ‘Grimi më i bukur i një femre është pasioni i sajPor produktet kozmetike janë më të lehta për t’u blerë. ‘

Një nga deklaratat më të famshme të Yves Saint Laurent ishte si vijon: ‘Rrobat më të bukura që një grua mund të veshë janë krahët e burrit që ajo do. Por për ata që nuk e kanë pasur fatin ta gjejnë ende këtë lumturi, unë jam këtu.’ Stilistii këmbënguli se është e pakuptimtë të kërkosh lumturinë në atë formë të dashurisë që është kalimtare dhe konfliktuale. Një gardërobë e përzgjedhur siç duhet dhe kujdesi personal, sipas mendimit të tij, janë dy gjëra që mund të çojnë në një dashuri të vërtetë, afatgjatë.

  1. ‘Gjatë viteve kam mësuar se ajo që është e rëndësishme në një fustan është gruaja që e mban atë.’

Një adhurues i artit në të gjitha format e tij, një njeri që bashkoi modën franceze dhe kinemanë botërore, Saint Laurent besonte se është e rëndësishme jo vetëm të veshësh rroba, por të jesh një
individ, të synosh përsosjen. ‘Rrobat duhet t’i nënshtrohen personalitetit të një gruaje, dhe jo anasjelltas.’


TË NGJASHME