HomeLajmi i Fundit

Tetë psuedonime dhe një ‘thes’ me para brenda dollapit, kapet lordi shqiptar i fermave të kánabisit në Angli

Edlir Ganoshi është shqiptari në Britani për të cilin thuhet se kishte “tetë pseudonime” dhe do të deportohet pasi në adresën e tij u gjetën 10,000 £ në “të ardhura kríminale”. Ai kishte hyrë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar dhe “njihej” nga Home Office se kishte pseudonime të ndryshme.

32-vjeçari u búrgos në vitin 2018 për përfshirje në prodhimin e kánabisit dhe tani përballet me deportim pasi mijëra paund në para u gjetën në adresën e Gateshead ku ai jetonte që nga prilli i këtij viti. Ganoshi ishte pjesë e një bánde që drejtonte dhe kontrollonte disa ferma kánabisi në të gjithë qarkun, të cilat së bashku kapnin shifrën mbi 2 milion £ çdo vit dhe u mbyllën në prill 2021 pas një operacioni të fshehtë 10-mujor nga Durham Constabulary .

Ganoshi thuhet se ka mbikëqyrur bándën përkrah Elidjon Pashallarit dhe Arbër Ganoshit. Të martën Edlir Ganoshi u paraqit në Gjýkatën e Kurorës së Durhamit për t’u dënúar për posedim të pasurisë kríminale. Ai u deklarua fajtor për ákuzën në një seancë të mëparshme.

Prókurori, Barry Robson tha se i pándehuri ishte i njohur për Home Office dhe kishte “tetë pseudonime”. Ai tha se më 28 shtator të vitit të kaluar, pólicia mori raportime për një makinë që “udhëtonte në mënyrë të çrregullt” në A1.

Makina u gjet më vonë e braktisur në Chester-le-Street dhe u kontrollua nga oficerët që gjetën “një numër” ID-sh në emër të Ganoshit. Fotografia e tij ishte gjithashtu në të gjitha ID-të, ku përfshiheshin patentë shoferi greke dhe italiane.

Mbi 1,300 £ në cash u zbuluan gjithashtu së bashku me 5,000 £ veshje të stilistëve. Gjýkata dëgjoi gjithashtu se më 18 shkurt të vitit të kaluar, Ganoshi u gjet në një BMW me një burrë tjetër së bashku me 5,200 £ cash, të cilat u gjetën në një çantë Burger King. Z. Robson tha se si rezultat i asaj ndalese, Ganoshi u mbajt në një objekt emigracioni deri në mars të këtij viti.

Por muajin pasardhës, më 22 prill, u krye një kontroll në adresën ku ai jetonte në atë kohë në rrugën Sunderland, Gateshead. Gjatë kontrollit, brenda një gardërobë u gjetën 10,000 £ para.

Gjýkata dëgjoi se Ganoshi kishte gjashtë dëníme të mëparshme për 10 vepra, duke përfshirë një dëním për prodhimin e kánabisit në vitin 2018 ku ai mori një dëním me 29 muaj búrg.

Robson tha se një urdhër dëbimi është miratuar tashmë nga Zyra e Brendshme dhe Ganoshi “do të dëbohet”. Gjýqtari James Adkin, Regjistruesi i Durham, tha se paratë e gatshme që u gjetën gjatë ndalimit të automjetit të 18 shkurtit dhe kontrolli pasues i shtëpisë ishin “të ardhura kríminale… pa dyshim prodhim i kánabisit”.

Ai i tha Ganoshit se ai është “i prirur të dëbohet menjëherë” dhe i dha një dëním me tetë muaj búrg.

Tre burra që drejtonin dhe kontrollonin disa ferma kanabisi në të gjithë qarkun janë burgosur.
Tre burra që drejtonin dhe kontrollonin disa ferma kanabisi në të gjithë qarkun janë burgosur. (Imazhi: Policia e Durhamit)

Ganoshi, i cili u shfaq në seancën dëgjimore përmes lidhjes video nga HMP Durham, e ka kaluar tashmë atë kohë pas hekurave. Po ashtu pasuria prej 10,000 £ u sekúestrua.

Oficerët e ekipit të kërkimit zbuluan gjithashtu disa pasaporta të cilat më vonë u identifikuan se ishin në pronësi të një grupi burrash shqiptarë që kujdeseshin për rritjen. Shtatë burrat u árrestuan në vitin 2020 dhe në fillim të vitit 2021 dhe aktualisht po vúajnë 10 vjet b0rg të kombinuar, tha Durham Constabulary.

Arber Ganoshi, 27 vjeç, nga Park View, Gateshead, i cili kishte 22,000 £ para të gatshme të fshehura në një kasafortë nën shtratin e tij, u deklarua fajtor se ishte i shqetësuar në prodhimin e kánabisit dhe mori 39 muaj búrgim në fillim të kësaj jave në Gjýkatën e Kurorës së Durhamit.

Elidjon Pashallari, 27 vjeç, nga Sunderland Road, Gateshead u deklarua fajtor se ishte i shqetësuar në prodhimin e kánabisit dhe mori 48 muaj burg. Të tre burrat do të dëbohen pas daljes nga búrgu. Detektivi Graham Low, i cili drejtoi operacionin, tha: “Jam vërtet i kënaqur me rezultatin, i cili është kulmi i 10 muajve të punës së palodhur nga një ekip i përkushtuar oficerësh.


TË NGJASHME