HomeKulturë

“The Square”, thyen heshtjen: Filmi më i mirë në Europë

Pas suksesit në Kanë, “The Square” drama satirike e producentit suedez Rybën Ëstlund triumfon edhe në edicionin e 29 të Çmimeve Europiane të Filmit.

“The Square” mori 6 çmime të rëndësishme, ndër të cilat atë për aktorin kryesor më të mirë, për aktorin danez Kles Bang, por edhe për skenarin, regjinë, skenograãnë dhe si komedia më e mirë.
Paula Beer, në filmin franko-gjerman “Frantz”.
Aktorja Maria Scharder ftoi çmimin e publikut në dramën “Stefan Cvajg: Lamtumirë Europë”, një film mbi jetën në arrati të shkrimtarit austriak me origjinë hebreje Stefan Cvajg.

“Loving Vincent” i Dorotea Kobielës dhe Hjug Uelchmanitit u vlerësua si filmi më i mirë i animuar.
Çmimet europiane të flmit konsiderohen si një Oskar i Europës.


TË NGJASHME