HomeShowbiz

The Weeknd ndryshon votimet në Grammy

Weeknd është zotuar të vazhdojë të bojkotojë çmimet Grammy, megjithë ndryshimit të madh në rregullat e tyre.

Pasi u njoftua se Akademia e Regjistrimit do të ndalojë përdorimin e komiteteve sekrete për të zgjedhur të nominuarit, tre herë fituesi i Grammy ka këmbëngulur se ai ende nuk mund t’u “besojë” atyre.

Weeknd tha: “Besimi është prishur për aq kohë midis organizatës Grammy dhe artistëve nuk do të ishte e mençur të ngrinim një flamur fitoreje.”

Prodhuesi i hitit ‘Blinding Lights’ më parë shpërtheu në ceremoninë vjetore të ndarjes së çmimeve pasi albumi i tij ‘After Hours’ – i cili mori vlerësime kritike – u hoq plotësisht nga lista e nominimeve 2021 dhe ai më vonë u zotua se nuk do të paraqiste asnjë nga punimet e tij të ardhshme për shqyrtim.

Ai tha: “Për shkak të komiteteve të fshehta, unë nuk do të lejoj më që labeli im të paraqesë muzikën time te Grammy”.

Weeknd – emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye – akuzoi Akademinë e Regjistrimit dhe shfaqjen e tyre të çmimeve si “të korruptuar” kur nominimet u zbuluan në Nëntor dhe bëri thirrje që organizata të ishte më “transparente” me mënyrën se si ajo përzgjedh talentet.

Ai në atë kohë shkroi në Twitter: “Grammy-t mbeten të korruptuar. Ju më detyroheni mua, adhuruesve të mi dhe transparencës së industrisë ….”

Kryetari i Akademisë së Regjistrimit dhe presidenti / CEO i përkohshëm Harvey Mason Jr më vonë iu përgjigj komenteve të The Weeknd dhe tha se ishte “i befasuar” që nuk u njoh, pasi ai fajësoi mungesën e nominimeve për “më pak” për t’u shpërndarë “sesa numri i artistëve meritorë “.

Ai tha: “Ne e kuptojmë që The Weeknd është zhgënjyer që nuk është nominuar. Unë isha i befasuar dhe mund të ndjej keqardhje me atë që ndjen.

“Muzika e tij këtë vit ishte e shkëlqyeshme dhe kontributet e tij për komunitetin e muzikës dhe botën e gjerë janë të denja për admirimin e të gjithëve. Fatkeqësisht, çdo vit, ka më pak nominime sesa numri i artistëve meritorë.

“Të gjithë të nominuarit për Grammy njihen nga organi i votimit për përsosmërinë e tyre, dhe ne i përgëzojmë të gjithë.”

Vendimi i Weeknd për të bojkotuar Grammy erdhi pasi Zayn Malik i akuzoi ata për manipulime.

Ai shkroi në Twitter: “F *** grammat. Nëse nuk shtrëngoni duart dhe nuk dërgoni dhurata, nuk ka asnjë konsideratë për emërimin. Vitin tjetër do t’ju dërgoj një shportë ëmbëlsirash.”

Ish-ylli i One Direction më vonë këmbënguli se kritikat e tij nuk ishin në lidhje me albumin e tij.

Ai shtoi: “Tweet-i im nuk ishte personal, por kishte të bënte me nevojën për përfshirje dhe mungesën e transparencës së procesit të emërimit dhe hapësirës që krijon dhe lejon favorizimin, racizmin dhe politikën e rrjetëzimit për të ndikuar në procesin e votimit”.


TË NGJASHME