HomeSport

“Topi i Artë”/ “France Football” publikon listën me 30 finalistët

Gara për trofeun më të rëndësishëm personal, “Topin e Artë”, po vjen drejt përfundimit. Revista prestigjoze “France Football”, ka nxjerrë edhe listën me 30 futbollistët e nominuar për këtë çmim, që do të jepet në 2 dhjetor.

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë dy prej pretendentëve kryesorë, për të fituar për herë të gjashtë trofeun aq të lakmuar. Mes tyre qëndron edhe Virgil van Dijk, qendërmbrojtësi i Liverpool është një prej pretendentëve kryesorë, falë paraqitjeve fantastike të sezonit të kaluar.

Lista me 30 finalistët, është përpiluar nga 180 gazetarë të zgjedhur nga revista, me nga një përfaqësues për çdo shtet. Më poshtë, lista e plotë me 30 finalistët.

1 – Sadio Mane – Liverpool

2 – Sergio Aguero – Manchester City

3 – Frenkie De Jong – Barcelona

4 – Hugo Lloris– Tottenham

5 – Dushan Tadiç – Ajax

6 – Marc-Andre Ter Stegen – Barcelona

7 – Pierre-Emerick Aubameynag – Arsenal

8 – Dony Van De Beek – Ajax

9 – Trent Alexander-Arnold – Liverpool

10 – Kylian Mbappe – PSG

11 – Karim Benzema – Real Madrid

12 – Georginio Wijnaldum– Liverpool

13 – Cristiano Ronaldo – Juventus

14 – Alisson Becker – Liverpul

15 – Matijs De Ligt – Juventus

16 – Virgil van Dijk – Liverpool

17 – Hueng-min Son – Tottenham

18 – Robert Lewandovski – Bayern Munich

19 – Bernardo Silva – Manchester City

20 – Roberto Firminho– Liverpool

21 – Lionel Messi– Barcelona

22 – Rijad Mahrez – Manchester City

23 – Kevin De Bruyne – Manchester City

24 – Kalidou Koulibaly– Napoli

25 – Antoine Griezman – Barcelona

26 – Mohammed Salah – Liverpool

27 – Rahim Sterling – Manchester City

28 – Eden Hazard – Real Madrid

29 – Joao Felix– Atletico Madrid

30 – Marquinhos – PSG


TË NGJASHME