HomeTeknologji

Toronto/ Shitet shtëpia dixhitale për më shumë se 500 mijë $ (FOTO)

Një shtëpi dixhitale shitet për mbi 500,000 dollarë në internet në Mars.

Shtëpia ishte shitur si një shenjë jozbavitëse, ose NFT, në tregun SuperRare. Në këmbim të eterit me vlerë rreth 512,712 dollarë, blerësi i Torontos mori skedarë 3D dhe klipe të pjesës NFT, të quajtur “Mars House”, të vendosur në muzikë.

Skedarët mund të ngarkohen në metaverse të blerësit dhe të përdoren si shtëpi për avatarin e tyre. Një metaverse është një botë virtuale e ngjashme me “SimCity” ose “Minecraft”. Në metaverse, përdoruesit mund të blejnë pasuri dixhitale, duke përfshirë shtëpi dhe rroba, ndërsa jetojnë dhe bashkëveprojnë me përdoruesit e tjerë përmes një avatari në botën virtuale. Një nga metaverses më të njohur NFT është Decentraland, një faqe në pronësi të komunitetit ku përdoruesit mund të ndërtojnë realitetin e tyre.

NFT është shtëpia e parë dixhitale me bazë blockchain në botë, sipas SuperRare. Artistja Krista Kim punoi me Jeff Schroeder nga grupi Smashing Pumpkins për të gjeneruar muzikën për klipin.  

Shtëpia, e cila është vendosur në Mars, duket se përbëhet pothuajse tërësisht nga xhami. Artistja tha se ajo ishte frymëzuar gjatë karantinës për të ndërtuar shtëpinë dixhitale.

“Kim u fut në NFT ndërsa eksploronte modelin meditativ gjatë karantinës; shpresa e saj ishte të përdorte fluksin e jetës dixhitale si një mundësi për të promovuar mirëqenien,” tha njoftimi për shtyp . 

“Të përbëra plotësisht nga drita, efektet vizuale të shtëpisë së saj kripto kanë për qëllim të heqin një atmosferë zen, shëruese”.

Megjithëse shtëpia aktualisht ekziston vetëm në bllok, ajo mund të rikrijohet në jetën reale nga prodhuesit e mobiljeve prej qelqi në Itali ose përmes ekraneve LED, sipas njoftimit për shtyp.

“Të gjithë duhet të instalojnë një mur LED në shtëpinë e tyre për artin NFT”, tha Kim në njoftim. “Kjo është e ardhmja dhe Mars House demonstron bukurinë e kësaj mundësie.”

Shitja mbi 500,000 dollarë është vetëm një nga shumë rëniet e NFT që kanë kapur vëmendjen në muajt e fundit. Në fillim të marsit, artisti dixhital Beeple shiti një pjesë arti kripto për gati 70 milionë dollarë. Shitjet e NFT kanë përfshirë gjithçka, nga imazhe dhe video 3D në meme dhe tweet. 

Në mars, CEO i Twitter Jack Dorsey shiti postimin e tij të parë për 2.9 milionë dollarë.

Janine Yorio, kreu i grupit të pasurive të patundshme Republika, tha se pasuritë e patundshme NFT mund të jenë e ardhmja e blerjes së shtëpive. 

“Parashikoj që parcelat më të mira të pasurive të patundshme virtuale do të vlerësohen më shpejt sesa pasuritë e patundshme në botën reale”, tha Yorio në një postim në CoinDesk , duke treguar sesi NFT-të tashmë kanë mbledhur vlerë në muajt e fundit. 

Në shkurt, një blerës i NFT ishte në gjendje të shiste një pjesë arti kripto për 6.6 milionë dollarë, ose gati 1,000% çmimin fillestar të blerjes. Gjatë 30 ditëve të fundit, shitjet e NFT kanë gjeneruar mbi 1 miliardë dollarë, sipas CryptoSlam.

Për më tepër, faqet e pasurive të patundshme virtuale si Decentraland kanë vazhduar të rriten muajt e fundi . Monedha e brendshme e faqes, “MANA”, ka një vlerë tregu prej 225 milionë dollarësh. Çmimet e MANA janë rritur mbi 321% në vitin e kaluar, sipas Yorio.


TË NGJASHME