HomeLajme

Trágjike në SHBA/ Vríten 19 fëmijë dhe dy të rritur në një shkollë në Teksas

Një person i armátosur 18-vjeçar ka vrárë të paktën 19 fëmijë në një shkollë fillore në shtetin amerikan të Teksasit, thanë zyrtarët. Ky sùlm është më i rëndi gati në një dekadë, ku mes víktimave janë edhe dy të rritur tha Guvernatori Greg Abbott.

Duke folur me gazetarët të martën pasdite, Abbott tha se një person i àrmatosur 18-vjeçar hapi zjárr në shkollën fillore Robb në Uvalde, një komunitet i vogël rreth 80 km në perëndim të San Antonio.

Abbott tha se personi i ármatosur u vrá nga oficerët e polícisë që u përgjigjën në vendngjarje.

“Autori ishte … një 18-vjeçar që banonte në Uvalde. Besohet se ai ka braktisur automjetin e tij dhe ka hyrë në shkollën fillore Robb në Uvalde me një pístoletë dhe mund të ketë pasur edhe një pùshkë, por kjo ende nuk është konfirmuar”, tha guvernatori.

Duke folur nga Shtëpia e Bardhë disa orë më vonë, presidenti Joe Biden ishte dukshëm i trondítur dhe u bëri thirrje amerikanëve që t’i kundërvihen lobimit kundër ármëmbajtjes.

Biden urdhëroi që flamunjtë të uleshin në gjysmë shtizë çdo ditë deri në perëndim të diellit të shtunën në respekt të trágjedisë.

SHBA raportoi 19,350 vrásje me ármë zjárri në vitin 2020, gati 35 për qind më shumë krahasuar me vitin 2019, thanë Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në të dhënat e saj të fundit.

Vendi ka parë 212 të shténa masive deri më tani këtë vit, sipas një raporti nga Gun Violence Archive, një organizatë jofitimprurëse amerikane që përkufizon si të shtëna masive çdo incident në të cilin katër ose më shumë njerëz janë qélluar ose vrárë, pa përfshirë sùlmuesin./ Burimi: Al Jazeera | GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME