HomePolitikë

Trump: Po planifikojmë takimin e dytë me Kim Jong-un

Ditën e djeshme Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump tha  se po planifikohet takimi i tij i dytë me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un, dhe se ai mendon se është bërë përparimi “i pabesueshëm” në bisedimet e shtetit me një vend të izoluar.

“Po ndodh dhe ne po punojmë për të vendosur takimin e dytë me Kim Jong un”, u tha Trump gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë, pasi njoftoi dorëheqjen e ambasadores amerikane në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley.

Ai tha se Sekretari i Shtetit Mike Pompeo kishte pasur biseda shumë të mira me Kim gjatë fundjavës dhe se tre ose katër vende janë duke u konsideruar për takimin e radhës me liderin koreano-verior.

“Ndërsa ka ende një rrugë të gjatë dhe shumë punë për të bërë, ne tani mund të shohim një rrugë ku do të arrijmë qëllimin përfundimtar (tonë), i cili është denuklearizimi i plotë dhe përfundimtar, i verifikuar i Koresë së Veriut”, tha Pompeo.

Trump dhe Kim mbajtën një samit të parë historik në Singapor më 12 qershor, në të cilin Kim u zotua të punojë drejt denuklearizimit të gadishullit Korean. Megjithatë, veprimet e tij kanë rënë në kundërshtim me kërkesat e Uashingtonit për një inventar të plotë të armëve dhe objekteve të saj, dhe hapave të pakthyeshëm për të hequr dorë nga arsenali bërthamor i cili mund të kërcënojë Shtetet e Bashkuara.


TË NGJASHME