HomeShëndeti

Trup si të modeleve?! Ja ushqimet që duhet t’i hani në çdo kohë

Çështja që na mundon më shumë është si të bjem nga pesha sa më shpejtë. Dietologët na vijnë gjithmonë në ndihmë, duke na nxjerrë nga situata. Sipas tyre mirëushqyerja është e rëndësishme dhe sigurisht kur rrini pa ngrënë, mendja të rri tek ushqimi.

Ne ju sjellim një listë me 6 ushqime që ju ndihmojnë të bini në peshë dhe ju mbajnë të ngopur:

1.Peshku dhe mishi

Ushqimet të cilat përmbajnë shumë proteina do t’iu ndihmojnë të mos keni uri për një kohë të gjatë. Ndaj ushqehuni me produkte të mishit dhe peshkut. Salmoni, sardelet dhe tuna janë të gjitha një zgjedhje e mirë që mund ta ndihmojë trupin tuaj të marrë omega 3, e cila i nevojitet.

Rezultate imazhesh për 1.Peshku dhe mishi

2.Sallatat e ndryshme

Zgjidhni sallatat me shumë produkte dhe ndryshe nga ajo tradicionalja, në mënyrë që të jetë një vakt i bollshëm për ju.

Rezultate imazhesh për 2.Sallatat e ndryshme

3.Tërshëra

Tërshëra është një ndër zgjedhjet kryesore për të ngrënë në mëngjes, që do t’ju mbajë për një kohë të gjatë larg ushqimit.

Rezultate imazhesh për 3.Tërshëra

4.Perimet

Siguroni që të kombinoni perimet gjithmonë me pjatën kryesore. Jo vetëm që do të ushqeheni shëndetshëm, por nuk do të keni nevojë të konsumoni ushqim shumë shpesh. Dhe mënyra më e mirë si t’i gatuani është në furrë ose t’i shijoni gati, duke i porositur online këtu.

Imazh i ngjashëm

5.Supa

Me supën ju hani një ushqim të shijshëm dhe të domosdoshëm.
Fibrat ju mbajnë më gjatë të ngopur dhe konsumoni më pak kalori. Supat janë një mënyrë e mirë për të marrë të gjitha vlerat ushqyese që keni nevojë për një vakt të tërë.

Rezultate imazhesh për 5.Supa

6.Patate të ziera

Më në fund, patatet e ziera do të kenë një impakt ndryshe nëse nuk i shoqëroni me karbohidratet e tjera. Nëse me një kroasant nuk do të keni uri për momentin, me një patate të zier, nuk do të keni uri gjithë ditën.

Imazh i ngjashëm

TË NGJASHME