HomeSport

UEFA harron kualifikimin e Real Madridit në Ligën e Kampionëve

Ekipi i femrave të Real Madrid arriti të kualifikohej në Ligën e Kampionëve pasi fitoi ndaj Manchester City, një fakt historik që nënkuptoi një epokë të re për ekipin e grave të klubit të bardhë në vitin e dytë të ekzistencës. Megjithatë, pak njerëz janë informuar nga kjo ngjarje pasi UEFA nuk i ka bërë jehonë këtij lajmi.

Skuadra e drejtuar nga David Aznar arriti të eliminojë Manchester City falë një goli të Claudia Zornoza, pas një ndeshje të parë që u luajt në Stadiumin Alfredo Di Stéfano duke përfunduar 1-1. Lojtarët e Real Madridit festuan fazën e grupeve me stil si në fushë kur gjyqtari sinjalizoi fundin ashtu edhe në rrjetet sociale.

Sidoqoftë, jo të gjithë e dinë për klasifikimin e klubit të bardhë në këtë kompeticion, pasi llogaria zyrtare në Twitter e UEFA Champions League për femrat, bëri retweet të gjitha skuadrat e klasifikuara me përjashtim të klubit të bardhë, të cilin ata e lanë jashtë.

Ekipet e klasifikuara ditën e mërkurë ishin: Wolfsburg, Olympique de Lyon, Hoffenheim, Hacke, Servette. Të gjithë ata e festuan atë përmes llogarive të tyre zyrtare në Twiiter dhe të gjithë u retweetuan nga profili i Kampionëve të UEFA-s për femra.

Të gjitha përveç Real Madridit, i cili më shumë se një rastësi duket diçka e qëllimshme. Në fakt, para ndeshjes së dytë , e vetmja gjë që ata folën për Madridin ishte të kujtonin humbjen që pësoi nga Levante në ditën e parë të Ligës Iberdrola, gjë që nuk ka ndodhur me ekipet e tjera.

Gjithçka tregon se kjo ka të bëjë me luftën që po zhvillon Aleksander Ceferin, presidenti i UEFA-s kundër klubeve të drejtimit të Superligës: Real Madrid, Barcelona dhe Juventus i Torinos. Të tre njësitë sigurojnë që projekti është ende gjallë, ndërsa Ceferin shkon në gjykáta në përpjekjen e tij për t’i sanksionuar ato pa konkurruar.

Nga ana e tij Real Madridi, është disi i mërzitur pasi konsideron një trajtim të padrejtë dhe të pabarabartë atë të UEFA-s në lidhje me ekipet e tjera.


TË NGJASHME