HomePolitikë

Ukraina, në gjendje lufte! Ligji hyn në fuqi pas goditjes së anijeve nga rusët

Pas sulmit ndaj anijeve luftarake ukrainase, prej atyre ruse, n? Ukrain? ka hyrë në fuqi ligji i luft?s p?r 30 dit?. Parlamenti n? Kiev miratoi dekretin e presidentit Petro Poroshenko, ndërsa BE-ja është alarmuar nga ideja se konflikti mund t? devijoj? n? nj? p?rshkall?zim t? ri ushtarak.

Rusët qëlluan dy ditë më parë anije ukrainase në ngushtic?n detare të Kerchit, mes Krimes? dhe Rusis?, q? lidh detin e Zi me atë Azov. Që prej atij momenti, situata ka nisur të precipitojë.

N? reagimin e tij të ashpër, Poroshenko foli p?r “nj? akt të ri agresioni t? armatosur” dhe vendosi ushtrin? në gjendje gatishmërie, duke n?nshkruar nj? dekret p?r shpalljen e ligjit t? luft?s p?r 30 dit?t në vijim.

Parlamenti ukrainas e miratoi atë, pas nj? debati q? zgjati p?r shum? or?. Paralelisht, Poroshenko thirri nj? takim t? shteteve t? NATO-s me p?rfaq?suesit ukrainas. Sekretari i Përgjithsh?m i aleancës së Atlantikut të veriut, Jens Stoltenberg ritheksoi pak pas takimit parimin e saj p?r angazhim në ruajtjen e “integritetit territorial dhe pavar?sis?” s? Ukrain?s.

Ndërkohë, siç raporton “Deutsche Welle”, Vladimir Putin ka kërkuar ndihmën e Angela Merkelit për të ndikuar tek Ukraina. Në telefonatën e zhvilluar mbrëmjen e së hënës me kancelaren gjermane, shefi i Kremlinit ia hodhi fajin Kievit për incidentin në detin Azov, ndërsa ajo theksoi nevojën e shtensionimit të menjëhershëm të situatës./tch


TË NGJASHME