Lifestyle Shëndeti

5 Ushqimet që ju ndihmojnë kur keni mungesë Hekuri

Shpesh vuajmë nga mungesa e hekurit në gjak duke menduar për arsye të ndryshme. Arsyeja kryesore janë ushqimet. Ka shumë të ngjarë që ne nuk hamë ushqimet e duhura që na duhet për t’u favorizuar në shëndetin tonë. Këtu janë 5 ushqimet e pasura me hekur që ju duhen! 

ushqime  pasura me hekur 

Përzgjedhja e ushqimit në tryezë është gjithmonë shumë i rëndësishëm, nëse jemi anemikë është edhe më shumë. Para se të zbuloni se cilat ushqime janë të pasura me hekur, duhet të dimë se kjo e fundit është e rëndësishme pikërisht për oksigjenin që ka nevojë trupi ynë. Një mangësi shkakton dëme të tilla si: pagjumësia, humbja e flokëve, rritja e rrezikut të stresit dhe nervozizmi dhe shumë dobësi të tjera që nuk presim. 

 

  1. Mishi. Ju kurrë nuk duhet t’a ekzagjeroni për të ngrënë mish, por mishi i kalit është më i pasur me hekur dhe i shkëlqyer për ata që janë anemikë. 
  2. Peshku. Jo vetëm mishi, madje edhe peshku është i pasur me hekur dhe  i shkëlqyer për t’u konsumuar siç dëshirojmë. 
  3. Thjerrzat. Të paktën një herë në javë duhet t’i konsumoni. Janë të përsosura për të rikuperuar hekurin e humbur dhe ndjenjën e energjisë. 
  4. Fruta  thata(bajame dhe arra). Të shkëlqyeshme për t’u shijuar në mëngjes, por kujdes, mos e  ekzagjeroni. 
  5. Veza. Edhe vezët në pjesë të vogla mund të kontribuojnë. E përsosur për të ngrënë sipas dëshirës, duke nisur nga veza e zier deri në një omletë me perime.

Related posts

Dy destinacionet ideale për të udhëtuar në pranverë

Aira news

Gjestet që tregojnë se ai ju do…

Anxhela news

Ushtrimet në shtëpi janë po aq të vlefshme sa ato në palestër

Mila
Na Kontaktoni!