HomeShëndeti

Ushqimet më të pasura me veti ushqyese në të gjithë botën; të vetmet që ju japin energji dhe nuk ju shëndoshin

Trupi ka nevojë për sasi të mjaftueshme ushqimi për të qenë në gjendje të funksionojë në mënyrë efektive. Në të njëjtën kohë, njerëzit gjithashtu duhet të jenë të vetëdijshëm për numrin e kalorive që konsumojnë. Për më tepër, jo të gjithë kanë kohë për të përgatitur ushqime të shëndetshme. Zgjidhja qëndron në konsumimin e ushqimeve të pasura me veti ushqyese – ushqime relativisht të ulëta në kalori, por të pasura me sasinë dhe shumëllojshmërinë e ushqyesve. Duke pasur vetëm pak nga këto ushqime jo vetëm që e lë trupin të kënaqur, por gjithashtu i jep asaj çfarë duhet të jetë e shëndetshme dhe e fortë.

Spinaqi:  Është një burim i shkëlqyer i kaliumit, vitamina A, vitamina K dhe hekurit. Një filxhan spinaq i papërpunuar siguron gjysmën e vlerës së përditshme të rekomanduar,  të vitaminës A, e cila është esenciale për shikimin e shëndetshëm, funksionimin dhe riprodhimin e sistemit imunitar.

Related image

 

Brokoli: Një filxhan brokoli i gatuar siguron më shumë se 100% të vitaminave C dhe K. Është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës A, folatit, kromit,  kaliumit, fibrave dhe bakrit, që ndihmon trupin të bëjë qeliza të kuqe të gjakut dhe mban sistemi imunitar të shëndetshëm.

Image result for brokol

 

Patate e ëmbël: Patatet e ëmbla janë një burim i bollshëm i beta-karotenit, që ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të llojeve të caktuara të kancerit, zvogëlon sëmundjen e zemrës, mbron nga astma dhe ngadalëson procesin e plakjes. Një patate e ëmbël e mesme gjithashtu ka më shumë se 100% të vitaminës A, 28 për qind të manganit, 16 % të vitaminës B6, 37% të vitaminës C dhe 15%të kaliumit. Gjithashtu përmban sasi të vogla të kalciumit, magnezit, hekurit, fosforit, thiaminës, riboflavinës, folatit, zinkut dhe vitaminës E.

Salmon: Nga të gjitha peshqit, salmoni përmban sasi më të lartë të acideve yndyrore omega-3, të cilat lidhen me përmirësimin e mirëqenies dhe reduktojnë rrezikun e shumë sëmundjeve duke përfshirë sëmundjet e zemrës, dhe depresion. Një pjesë e salmonit prej 100 gramësh përmban jo vetëm 2.8 gram omega-3, por gjithashtu edhe sasi të mëdha të magnezit, kaliumit, selenit dhe vitaminave B.

Image result for Salmon

Hudhra: Vitamina C, B1 dhe B6, kalcium, kalium, bakër, mangan dhe selen janë të bollshme në hudhër. Ajo gjithashtu përmban sasi të mëdha të përbërësit të sulfurit të quajtur allicin, të cilat mund të ndihmojnë në zvogëlimin e presionit të gjakut. Njerëzit të cilët hanë shumë hudher gjithashtu mendohet të kenë në rrezik më të ulët të kancerit, sidomos atij të zorrës së trashë dhe stomakut. Hudhra e papërpunuar gjithashtu ka veti antibakteriale dhe antifungale.

Image result for Hudhra

/Revista Living/


TË NGJASHME