HomeShëndeti

Ushqimet që do t’ju ndihmojnë të rritni qerpikët

Ekzistojnë mënyra të shumta për të përmirësuar rritjen e qerpikëve tuaj duke përdorur vajra esencialë. Por mënyra më e lehtë për t’i përmirësuar ato, është tek ushqimet tuaja të përditshme. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të hani disa ushqime të shëndetshme dhe të shijshme.

Më posht do t’ju tregojmë se cilat produkte të shijshme dhe lehtësisht të arritshme do t’i japin trupit tuaj vitaminat e nevojshme për qerpikët e gjatë dhe të shëndetshëm.

1.Vezët!

Vezët janë të pasura me proteina. Flokët dhe qerpikët janë të përbërë nga keratin. Ushqimet që janë të pasura me proteina ndihmojnë trupin tuaj të marrë sasinë e duhur të aminoacideve për të prodhuar keratin. Do t’i bëjë qerpikët tuaj më të fortë dhe më të gjatë.

7 Foods That Will Help You Grow Long Eyelashes

2.Salmoni!

Salmoni është një burim i acideve yndyrore Omega-3, vitaminës D dhe vitaminave B. Acidet yndyrore Omega-3 mbrojnë mollëzat tuaja ndërsa vitamina D dhe vitaminat B rritin qerpikët.

7 Foods That Will Help You Grow Long Eyelashes

3.Arra!

Arrat i japin trupit tuaj acide Omega-3 dhe vitaminë E. Acidet yndyrore së bashku me vitaminën E transportojnë gjakun dhe oksigjenin në gjëndrat e flokëve. Ajo rrit rrjedhjen e gjakut dhe forcon gjëndrat e flokëve.

7 Foods That Will Help You Grow Long Eyelashes

4.Frutat dhe perimet!

Frutat dhe perimet përmbajnë vitamina A dhe C. Këto vitamina përfitojnë rritjen e qerpikëve dhe prodhimin e kolagjenit. Qërimi i frutave dhe perimeve përmban silicë, një mineral thelbësor që ndihmon qerpikët tuaj të bëhen të gjatë dhe të shëndetshëm.

7 Foods That Will Help You Grow Long Eyelashes

5.Kërpudha!

Kërpudhat janë një burim i vlefshëm i vitaminës B3. Ato përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe ndihmojnë në prodhimin e keratinës. Vitamina B3 stimulon rritjen e qerpikëve dhe eliminon fijet e brishta. Ndihmon në riprodhimin qelizor dhe parandalon që qerpikët të mos bien.

7 Foods That Will Help You Grow Long Eyelashes

6.Fasulet!

Fasulet përmbajnë vitaminë H dhe acid folik. Vitamina H rrit rrjedhjen e gjakut në gjëndrat e flokëve tuaj. Ndihmon trupin tuaj të thithë aminoacidet dhe yndyrnat që janë thelbësore për qerpikët e shëndetshëm. Acidi folik parandalon që dhëmbët tuaj të bëhen të brishtë.

7 Foods That Will Help You Grow Long Eyelashes

7.Drithëra të plota!

Kokrrat e plota janë të pasura me vitaminë B6 dhe hekur. itamina B6 stimulon prodhimin e melaninës – pigmenti që i jep ngjyrave tuaja ngjyrën e tyre. Hekuri ruhet në gjëndrat e flokëve dhe parandalon që qerpikët tuaj të dobësohen dhe të mos bien.

7 Foods That Will Help You Grow Long Eyelashes

TË NGJASHME